Türkiye’den füze testi sebebiyle Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye Cumhuriyeti, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın füze atış testleri icra edeceği gerekçesi ile Doğu Akdeniz’de yeni bir NAVTEX ilanı yayınladı.

Edinilen bilgiye göre Türkiye Cumhuriyeti, bugün saat 15:07 itibari ile Doğu Akdeniz’de yeni NAVTEX ilanında bulundu. Söz konusu NAVTEX ilanın gerekçesi olarak ise Antalya Körfezi’nde Meis Adası’nın hemen Doğusunda yer alan bölgede Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından icra edilecek füze atış testleri gösterildi. NAVTEX’te atış testlerinin, 18 Ağustos tarihinde saat 06:00 ve 15:00 aralığında yapılacağı belirtildi.

STM Banner

Yunanistan ile yaşanan gerginlik

Türkiye Cumhuriyeti tarafından Yunanistan’ın Meis Adası yakınlarında inceleme yapacak olan Maden Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü’ne ait MTA ORUÇ REİS Sismik Araştırma Gemisi için Navtex ilan etmesi, Türk ve Yunan Donanmalarını 21 Temmuz Salı günü karşı karşıya getirdi.

Yunan Donanması’nın tehditleri üzerine öncelikle Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 Fighting Falcon tipi savaş uçakları, saat 14.30 sularında Meis Adası üzerinde alçak uçuş icra ettiler. Ardından ise Yunan basınına göre Türk Deniz Kuvvetleri’ne ait 15 ila 20 adet savaş gemisi, Akdeniz’e açıldı. Bölgeye yakın olan Aksaz Deniz Üssü’nde de hareketlilik yaşandığı bilinirken Türk Donanması’na ait iki fırkateyn, Antalya Körfezi’nde beklemekte olan ORUÇ REİS REİS Sismik Araştırma Gemisine eşlik ediyorlar.

Türkiye’nin aynı bölgede ilan ettiği bu NAVTEX ile füze testi icra edecek olması, Yunanistan’a yönelik ciddi bir mesaj olma özelliğini taşıyor.

Önerilen İçerik:

Türk İHA’ları Doğu Akdeniz’de olay yerinde


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu