Türkiye’den Senegal’e KNT-76 ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk savunma sanayii kurumlarından MKEK, Senegal Silahlı Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen KNT-76 Manga Tipi Keskin Nişancı Tüfeği ihracatı gerçekleştirdi.

Makine ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK); yerli ve milli imkanlarla geliştirmiş olduğu KNT-76 Manga Tipi Keskin Nişancı Tüfeği’ni, Senegal Silahlı Kuvvetleri’ne ihraç etti. Senegal’e, çok sayıda KNT-76 ile 3E EOS üretimi KESKİN optiklerinin teslim edildiği öğrenildi. Ayrıca tüfeklerin ve optiklerin yanında susturucu da teslim edildiği görüldü.

STM Banner

KNT-76, Jandarma Genel Komutanlığı ve Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı Komando birlikleri tarafından aktif olarak kullanıyor.

KNT-76

Manga seviyesi keskin nişancı tüfeği olarak geliştirilen KNT-76, MPT-76 ile birçok benzer parçaya sahiptir. 7,62×51 mm NATO mühimmatlarını ateşleyen silahta yarı otomatik gaz piston hareketli döner başlı kilitlemeli mekanizma tercih edilmiştir. 20 mermilik şarjörden besleme sağlayan tüfek, mermileri 1,5 MOA dağılımla hedef üzerinde gruplayabilmektedir. Kullanıcıya göre ayarlanabilir teleskobik dipçik tam açık hâlde iken 1100 mm uzunluğa erişen silahta 508 mm uzunluğunda bir namlu tercih edilmiştir.

15 ila 25 Newton aralığında ayarlanabilen tetik hassasiyetli KNT-76’nın etkili menzili 800 metredir ve silahın ağırlığı 4700 gramdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu