Türkiye’nin F-35 programından çıkartılmasının ABD’ye doğuracağı sıkıntılar nelerdir?

Roketsan-ATMACA-Banner

Pentagon’un dolayısı ile Washington yönetiminin, Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 ile ilgili olarak Türkiye’ye izlemiş olduğu “tehditkar” politika, görünüşte sadece Türkiye’ye zarar veriyor gibi gözükse de aslında ABD’ye de ciddi zararlar verebilir. Evet, belki Türkiye’nin programdan çıkarılması sonucunda kaybedilecek milyarlarca dolar gelir, ABD tarafından F-35 için müşteri sıkıntısı bulunmaması sebebiyle çok önemsenmiyor ancak bu gerilimin sonucu “Restine Rest” gibi bir davranış biçimine evrilirse F-35 projesinde çeşitli sıkıntılar meydana gelebilir.

F-35’in en önemli özelliği nedir? Tıpkı F-22, Su-57 veya J-20 gibi stealth yani radarda düşük görünürlüğe sahip ve son derece gelişmiş bir uçak olması. ABD’nin Türkiye’nin S-400 almamasını istemesinin arkasındaki “görünür” sebep ne peki? S-400’lerin, F-35’lerin güvenirliğine zarar verecek olması. Türk Hava Kuvvetleri mensupları, yıllarca Müşterek Taarruz Uçağı (JSF) F-35 projesi kapsamında “Proje Subayı” olarak görev aldılar, kısa süre önce ilk Türk F-35 pilotlarımız (2) ve bakım ekibimizin eğitimleri tamamlandı. Eğitimi tamamlanan pilotlarımız öğretmen pilot unvanına kavuştu. Yine Türk Savunma Sanayii Firmaları, proje kapsamında önemli görevler üstlendiler. Haliyle hem Hv.K.K.lığı personelleri hem de bu savunma sanayii firmaları, F-35 ile ilgili önemli bilgilere sahip oldular. Bu gerilimin sonucunda ortaya çıkacak “Restine Rest” şeklinde bir davranış biçiminin sonucunda F-35’in bazı bilgileri çeşitli seviyelerde yine tehlikeye girmez mi? Böyle bir durum, JSF programına üye ülkelerin de tepkisini çekmez mi?

STM Banner

Şu anda iki ülke arasındaki uzlaşma yolunun, ABD’nin tehditkar söylemlerini bırakarak Türkiye’nin kendisine yönelttiği ortak çalışma grubu teklifini kabul etmesi ve Türkiye’nin de S-400’ün F-35 için doğurabileceği sıkıntılara daha realist bir açıdan bakması gibi görünüyor. Bu saatten sonra Türkiye’nin S-400 alımını iptal etmeyeceği bir gerçek ancak bu ortak çalışma grubunun yapacağı çalışmaların sonucunda bu duruma bir formül bulunabilir. Şu an için kesin olan bir şey var ki iki ülke arasındaki bu gerilim böyle devam ederse, her iki ülkeye de önemli sıkıntılar doğuracak. Bu sıkıntılar Türkiye için F-35’in alınamaması sonucu Hava Kuvvetleri’nde uçak yetersizliği ve CAATSA yaptırımları olarak gerçekleşebilecekken, ABD için ise İran’ın balistik füze faaliyetlerini izlemeye yarayan Kürecik Radar Üssü’nün kapatılması, Türkiye-Rusya ilişkilerinin doğurabileceği sorunlar, bölgesel sıkıntılar ve az önce bahsettiğim F-35 ile ilgili durum olarak gerçekleşebilir.


Yazar: Anıl ŞAHİN          Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Abd için sıkıntı olacaksa başım gözüm üstüne, ikircikli duruş sergileyen içinde başka hesaplar, formüller geçiren, Ortadoğu’da terörist lere silah veren karşımızda mi yanımızda mi belli değil münafık bir siyaset izliyor. Böyle süper güç. Müttefik olmaz olsun. Canı cehenneme İsrail’in kuyruğu bunlardan dost olmaz. Bizim başkanımızın aldığı karar doğrultusunda hareket etmeye devam edeceğiz. En doğrusu ve haklisi budur. Sağlıcakla.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu