Türkiye’nin ilk ‘kadın F-16 pilotu’ Albay oldu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nda görev yapan ilk kadın F-16 Fighting Falcon pilotu olan Berna ŞEN, 30 Ağustos 2020 tarihinde Albay rütbesine yükseldi.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın vurucu gücünü oluşturan F-16 Fighting Falcon savaş uçaklarının Türkiye’deki ilk kadın pilotu olan Berna Şen, Harp Okulu da dahil 19 yıl görev yaptığı Hava Kuvvetleri’nden 2012’de kendi isteğiyle Binbaşı rütbesiyle emekli olmuştu.

STM Banner

15 Temmuz darbe girişiminin ardından, FETÖ üyelerinin Türk Silahlı Kuvvetleri’nde en çok sızdığı yerlerin başında Hava Kuvvetleri geliyordu. Bu nedenle yüzlerce pilot subay tutuklandı. Darbe girişimin hemen ardından çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname ile geçmiş yıllarda ayrılan Türk Hava Kuvvetleri’nde görevli rütbeli personelin geri dönebileceğinin yolu açıldı. Böylece Berna Şen de KHK ile 6 yıldır uzak kaldığı üniformasını tekrar giydi, Yarbay rütbesi ile Hava Kuvvetleri’ne katıldı. 5 yıldır yeni mezun pilot adayı Teğmenlere uçuş eğitimi veren Berna Şen, 30 Ağustos’ta Albay oldu. Şen’e sosyal medya hesaplarından tebrik mesajı yağdı.


Kaynak: SABAH

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Evet,tensikatlar pilot sayımızı krtik seviyelere indirmişti. Kullandıkları uçaklar, aldıkları maaşlar, verilen eğitim masrafları,onlardan vatanın bekledikleri. Sen bunları bırak, git meclisi bombala, darbeye kalkış. Bu nasıl bir beyin yıkamadır ? Bu nasıl bir alçaklıktır ? Neyse, aradan biraz zaman geçti, umarım yeni pilotlarımız da yetişmiştir artık. Berna albaya da daha nice başarılar dileriz. Onun yolu umulur ki daha nice aslan gibi Türk kızlarının da yolu olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu