Türkiye’nin SAMP/T programında son durum

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye’nin SAMP/T programına ilişkin son durumu, Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir değerlendirdi. SAMP/T programı, halen masada.

İtalya ve Fransa’dan oluşan EUROSAM Konsorsiyumu tarafından geliştirilen SAMP/T Hava ve Füze Savunma Sistemi, Türkiye için halen masada. CNN TÜRK’ün sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, SAMP/T Programı’nın son durumuna değindi.

STM Banner

Demir tarafından yapılan açıklamada, “Üst düzeydeki olumlu hava, firmalar nezdinde harekete dönüşmedi. Onlardan olumlu yaklaşım olursa meseleyi görüşürüz. Konsantrasyonumuz, şu anda kendi ürünlerimizi geliştirmek yönünde.” ifadelerine yer verildi.

Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada bahsi geçen “kendi ürünlerimiz”den kastın, SİPER olduğu tahmin ediliyor. 100 kilometre menzilli hava savunma füzesi kullanan SİPER Hava Savunma Sistemi’nin, bu yıl kullanıma alınması bekleniyor. Öte yandan sistemin 150 kilometre menzilli hava savunma ve çeşitli menzillerdeki anti-balistik füze konfigürasyonlarının geliştirilmesi planlanıyor.

samp/t

Türkiye’nin EUROSAM SAMP/T Programı

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı ile ASELSAN, EUROSAM ve Roketsan arasında 5 Ocak 2018 tarihinde, “Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi (LORAMIDS) Tanımlama Çalışması” sözleşmesi imzalandı. İmzalanan sözleşme ile Türkiye, Fransa ve İtalya’nın ihtiyaçlarını karşılayan bir Hava Savunma Füze Sistemi’nin, ortaklaşa geliştirilmesi hedeflendi.

Aradan geçen süreç içerisinde Fransa ve İtalya, Mart 2021’de Yeni Nesil SAMP/T (SAMP/T NG) Hava Savunma Füze Sistemi’nin geliştirilmesin ilişkin sözleşmeyi imzaladılar.

Halihazırda savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedefler ile taktik balistik füzelere karşı etkili olan SAMP/T sistemi, Aster 30 Blok I Füzesi’ni kullanıyor. Aster 30 Blok I Füzesi ile 120km angajman menziline sahip olan SAMP/T için iki yeni füze geliştiriliyor. Geliştirilen Aster 30 Blok I NT ve Aster 30 Blok II Füzeleri ile SAMP/T, balistik füzelere karşı çok daha etkili bir hale gelecek.

ÖNERİLEN İÇERİK: SAMP/T Nedir?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu