Tempest Projesine Katılmak Gündemde Değil

Roketsan-ATMACA-Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında savunma sanayii projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Hakan Çelik ile Hafta Sonu programında savunma sanayii projeleri hakkında önemli açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, TEMPEST Projesi henüz başlamamışken İngiltere’ye MMU için ortaklık teklifi iletildiğini ancak İngiltere’nin bu teklife sıcak bakmadığını açıkladı. Ayrıca Demir, İngiltere’nin MMU motoru konusunda güçlü bir iradeye sahip olduğunun altını çizdi.

STM Banner

Prof. Dr. İsmail Demir yaptığı açıklamada, “Daha Tempest ortada yokken biz İngiltere’ye Avrupa’da ortak bir savaş uçağı projesini gündeme getirdik; ilgi duymadılar. Samimiyet testinden sınıfta kaldılar. İngiltere’nin Tempest Projesine katılmak gündemimizde yok. Belki samimiyet testi firma bazında kalmış gibi görülüyor. İngiltere tarafında güçlü bir irade var. Gerek motorlar olsun gerek MMU safhalarında olsun, iş birliği iradesi mevcut. Samimi şekilde bu irade bize gösteriliyor.” ifadelerini kullandı.

TEMPEST Projesi

İngiltere/Tempest/FCAS
İngiltere/Tempest/FCAS

BAE Systems, Rolls-Royce, MBDA, Leonardo ve Japon Mitsubishi Heavy şirketleri ile İngiliz hükümetinin ortaklığında geliştirme faaliyetleri devam eden 6’ıncı nesil savaş uçağı Tempest, ilk kez 2018 yılında düzenlenen Farnborough Air Show esnasında tanıtılmıştı.

2035 yılında hizmeti girmesi planlanan jet, İngiltere’yi askeri uçaklarda bir dünya gücü halin getirmeyi amaçlıyor. Bu kapsamda İngiliz savunma sanayii şirketleri, 6’ncı nesil bir savaş uçağı için motor, stealth tasarım, aviyonik sistemler, silah sistemleri vb. alanlarda yeni teknolojiler geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyorlar.

TEMPEST Projesi’ne son olarak Japonya’nın katılmasıyla birlikte projeye katılım sağlayan ülke sayısı üçe çıkmış oldu. İngiltere, Japonya ve İtalya TEMPEST’e katılım sağlayan ülkeler konumunda.

İLGİLİ İÇERİK: FNSS ZAHA’nın teslimatlarına başlandı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu