Türkiye’nin yeni SİHA’ları: AKINCI ve ANKA-2

Roketsan-ATMACA-Banner

Çoğu kesim tarafından bilindiği üzere İnsansız Hava Araçları (İHA) ve Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA); terörle mücadelede, kullanıcısına çok fazla katkı sağlayan, son teknoloji sistemlerdir. Burada “katkı” kelimesinden kast edilenlerin içerisinde telafisi mümkün olan “maddiyat” kavramı olduğu gibi, maalesef telafisi mümkün olmayan “insan hayatı” kavramı da yer almaktadır. Örnek vermek gerekirse İHA/SİHA teknolojisi bulunmayan bir ülkenin silahlı kuvvetleri; dağda 40-50 teröristin dolaştığı ihbarını aldığında, o dağa onlarca askerini gönderip, personel zayiatı vererek o teröristleri etkisiz hale getirirken, İHA/SİHA teknolojisi bulunan bir ülke ise o dağlarda 40-50 teröristin gezmesine izin vermemektedir. Türkiye, terörle mücadele Silahlı İnsansız Hava Araçlarının (SİHA) önemini seneler önce fark etmiş ve bu teknolojiye sahip olmak için pek çok girişimde bulunmuştur. Çeşitli dönemlerde Amerika Birleşik Devletlerinden (ABD) pek çok kez Repaer ve Predator tipi SİHA’ların tedariği için girişimlerde bulunulmuş ancak her seferinde “Kongre izin vermedi” yanıtı alınmıştır.

Bayraktar TB2 İHA

Bunun üzerine ülkemizde birçok zorluk yaşamasına rağmen BAYKAR MAKİNA ve TUSAŞ, Bayraktar TB2 ve ANKA İHA’ları geliştirmiş, güvenlik güçlerimizin bu teknolojiye ulaşmalarını sağlamıştır. Bugün teslimatları devam eden ve envanter adedi 100’e yaklaşan milli insansız hava araçlarımız sayesinde; 6-7 seneye önceye kadar gruplar halinde eylem düzenleyen teröristler yurt içinde dolaşamaz olmuş, karakol baskını ve pusu faaliyetleri imkansız hale gelmiş ve terör örgütü mensuplarının lider kadrosundan birçok isim, bu sistemler tarafından etkisiz hale getirilmiştir. Buna ek olarak bu sistemler, yurtdışında düzenlenen harekatların başarıyla ulaşmasında ve zayiat verilmemesinde en büyük etkenlerden birisi olmuşturlar. Türkiye’nin insansız sistemleri geliştirirken ilk hedefi, tabii ki telafisi olmayan “insan hayatı” kavramı, yani askerlerimizin ve sivillerimizin yaşamlarının güvence altına alınmasıydı. Bayraktar TB2 ve ANKA İHA/SİHA ile bu hedef gerçekleştirildi. Ülkemizin ikinci hedefi ise daha fazla faydalı yük yani mühimmat taşıma kapasitesine sahip sistemler geliştirerek, bu alanda bir üst lige çıkmak ve bu sayede savaş jetlerinin yükünü hafifletmektir. Ayrıca mevcut sistemleri, diğer dünya ülkelerine pazarlamakta, bu çalışmaların bir hedefidir.

STM Banner
ANKA-S İHA

BAYKAR Makine ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından üretilecek olan AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı ve ANKA-2 Yüksek Faydalı Yük Kapasitesine (YFYK) sahip Silahlı İnsansız Hava Aracı, mevcut SİHA’lar tarafından taşınması mümkün olmayan ve sadece savaş jetleri tarafından taşınabilen “Genel Maksat Bombalarını” taşıyabileceklerdir. AKINCI ve ANKA-2 sayesinde jetlerimizin üzerinde biriken yük azaltılacak, gövde ömrü ile bakım masrafları açısından ekonomik bir kazanım elde edilecektir. Ayrıca tabii ki ülkemiz, daha etkili SİHA sistemlerine sahip olarak bu alanda yalnızca 3-4 ülkenin bulunduğu bir üst lige çıkacaktır.

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

Baykar Makina tarafından geliştirilen AKINCI; Elektronik Harp, SAR Keşif, Sinyal İstihbaratı, EO/IR Keşif, Taarruz ve Geniş Alan Gözetleme görev profiline sahip Taarruzi İnsansız Hava Aracıdır. Halihazırda Baykar Makina tarafından geliştirime faaliyetleri devam eden AKINCI, TEI tarafından geliştirilen PD-222 motorlarıyla (2 adet) ilk uçuşunu bu sene içerisinde yapacaktır.

Teknik Özellikler
Uzunluk:12.3m
Yükseklik:4.1m
Genişlik:20m
Servis İrtifası:40.000ft
Uçuş Süresi:24 saat
Kalkış Ağırlığı:<5 ton
Faydalı Yük Kapasitesi:1350kg (900 harici, 450 dahili)
Motor:2x TEI PD-222
Radar:Milli AESA Radar
Mühimmat Tipleri:–          L-UMTAS

–          MAM-L/C

–          MK-81/82

–          HGK

–          LGK

–          KGK

–          TEBER

–          SOM-A

ANKA-2

ANKA-2 Yüksek Faydalı Yük Kapasiteli (YFYK) İnsansız Hava Aracı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından ANKA projesinden elde edilen tecrübelerle geliştirilen ANK-2 İnsansız Hava Aracı, TUSAŞ’ın kendi öz kaynaklarıyla geliştirmiş olduğu bir sistemdir. İlk motor çalıştırmasını geçtiğimiz günlerde gerçekleştiren ANKA-2, 2019 yılı içerisinde ilk uçuşunu gerçekleştirecektir. Sistem, taarruz ve görüntü istihbaratının yanı sıra sinyal istihbaratı (SIGINT) görevini de yerine getirebilecektir.

Teknik Özellikleri
Görev İrtifası:25.000ft
Uçuş Süresi:24 saat
Faydalı Yük Kapasitesi:700kg
Motor:2x TEI PD-170
Mühimmat Tipleri:–          L-UMTAS

–          MAM-L/C

–          MK-81/82

–          HGK

–          LGK

–          KGK

–          TEBER

ANKA-2

Yazar: Anıl ŞAHİN          |          Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Merhabalar,
    Akıncı da pd222 motoru kullanılırken neden anka2 de bu motor tercih edilmemiş merak ettim. Diğer yandan Anka 2 nin faydalı yük kapasitesi 700 kg olarak açıklanmış. Belki bir yanlışlık vardır.

  2. Görünüşe göre Akıncı , Anka Aksungur’dan taşıdığı mühimmat çeşidi , faydalı yük kapasitesi , görev yapabildiği uçuş irtifası bakımından çok daha ileri seviyede . Aynı klasman platformlar olmasına karşın Aksungur’un kapasite problemi , tamamen anka platformunun üzerine inşa edilmiş olmasından kaynaklanıyor . Zira Akıncı bu konuda Bayraktarın gövde tasarımını değil tamamen yeni bir tasarımla karşımıza çıkıyor . Motor tercihleri de aynı zamanda Aksungur’da pd-170 , Akıncı’da pd-222 . Akıncı’nın taşıdığı Som füzesi ise Türkiye’de F-35 Savaş uçağı için geliştirilmiş seyir füzesidir. Mühimmat bakımından da 2si arasında bariz farklar var . Tabi ki bu makaledeki bilgilere göre konuşuyoruz . Doğruluğu tartışılır . Vatana millete hayırlı olsun .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu