Türkiye’ye yönelik CAATSA tasarısı Temsilciler Meclisi’nden geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li Temsilciler tarafından hazırlanan ve Türkiye’ye yönelik CAATSA yaptırımlarının onaylanmasını içeren yasa tasarısı, Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı.

Geçtiğimiz günlerde ABD Temsilciler Meclisi üyeleri Adam Kinzinger, Abigail Spanberger ve Michael McCaul, S-400 Hava Savunma Füze Sistemi alımı sebebiyle Türkiye’ye CAATSA (ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası) yaptırımlarının uygulanmasını içeren bir yasa tasarısı hazırlamışlardı. Edinilen bilgiye göre söz konusu yasa tasarısı, ABD Temsilciler Meclisi tarafından oy birliği ile onaylandı.

STM Banner

Yasa tasarısının yürürlüğe girmesi için ABD Senatosundan da geçip, ABD Başkanı Donald Trump tarafından onaylanması gerekiyor.

Kongre üyesi Kinzinger; söz konusu tasarı ile ilgili olarak, “NATO ittifakı, ABD ve müttefiklerimiz için kritik öneme sahip ancak onu güçlü bir ortaklık haline getirmek için NATO üyelerimizin ittifakımızın ilkelerini, görevlerini ve yükümlülüklerini yerine getirmesi gerekiyor. Türkiye, bir NATO ülkesinin liderliğini yansıtmayan şüpheli kararlar almaya devam etti. Bir yıl önce bu hafta Türkiye, NATO üyelerinin Rusya ile yapılan bu silah anlaşması hakkındaki uyarılarını görmezden geldi ve Rus yapımı S-400 füze savunma sisteminin ilk partisini kabul etti. Eylemlerinin hoş görülmeyeceğini ve ciddi sonuçlarla karşılanacağını çok açık bir şekilde belirtmeliyiz. Mevzuatımız bunu yapıyor ve Türkiye’nin eylemlerini açıkça yaptırım gerektiren bir suç haline getiriyor.” ifadelerinde bulunmuştu.

Medyada CAATSA olarak bilinen “ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası”,  2017 yılında yürürlüğe girdi. Yasa kapsamında Rusya, İran ve Kuzey Kore’ye çeşitli yaptırımlar uygulandı. S-400 krizinin ardından Türkiye’nin de bu yasa gereği yaptırımlara maruz bırakılabileceği dile getiriliyor. ABD Temsilciler Meclisi üyeleri, lobilerin de baskıları ile bu yönde yoğun çaba harcamaktalar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Senatodan da geçeçeği şüphesiz. Trump’a da güvenilmez. Muhtac-ı himmet bir dede . Kasımda da seçilemeyeceği aşikar. Öte yandan hani yırtardık dağları biz,enginlere sığmaz taşardık ? Hani kükremiş sel gibiydik biz bendimizi aşardık ? Dağları yırtarken ” cart” sesini duymak istemiyorsak ne yapmalı? Sütre gerisi tam siper yaparken cart yanında curt sesleri çıkarıp çok sevdiğimiz şekilde babalanıp tribünlere oynamak mı ? Harley motosikletin anahtarlarını konsolosluğun önüne atmak mı?
    Hani muhtac olduğumuz kudret .., nasıldı o gerisi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu