İran’ın Cobra helikopterlerine yeni füze

Roketsan-ATMACA-Banner

İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC)’nun Kara Havacılık Komutanlığı envanterinde bulunan AH-1J Cobra Taarruz Helikopterleri, lazer güdümlü füzeler ile donatıldı.

Edinilen bilgiye göre; İran Devrim Muhafızları Ordusu (IRGC) Komutanı Hüseyin Selâmi, Pazartesi günü IRGC Kara Havacılık Komutanlığı’nı ziyaret etti. Hüseyin Selâmi’nin ziyareti esnasında, İran Kara Havacılık Komutanlığı’na ait AH-1J Cobra Taarruz Helikopteri’ne entegre edilen yeni lazer güdümlü füzenin de lansmanı gerçekleştirildi. Söz konusu lazer güdümlü füzenin özellikleri hakkında ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı.

STM Banner

İran ve AH-1J Cobra Taarruz Helikopteri

İran ile ABD arasında ilişkilerin iyi olduğu Muhammed Rıza Pehlevi (Şah) döneminde Bell, İran’a 202 adet AH-1J Cobra Taarruz Helikopteri satışıyla ilgili olarak bir sözleşme imzaladı. O dönem için oldukça gelişmiş bir Cobra modeli olan AH-1J, P&WC T400-WV-402 motoruna ve gelişmiş stabilizasyon sistemine sahipti.

Şah döneminde İran’ın tedarik ettiği AH-1J’lerin 62 adedi, TOW Anti-Tank Güdümlü Füze (ATGM) atma kapasitesine sahipti.

İran AH-1J’leri, İran-Irak Savaşı sırasında hizmet gördü, ancak yedek parça sıkıntısı nedeniyle filo 1990 yılında kal hale getirildi. İran Hükümeti bu helikopterleri tekrar operasyonel hale getirmek için bir program başlattı.

Shabaviz 209-1, Panha ve HESA tarafından yürütülen AH-1J Cobra saldırı helikopterlerinin bir modernizasyon programıydı. Helikopterlerin hizmet ömrünün uzatılmasına ek olarak, modernizasyonlar helikopterleri ABD BGM-71 TOW füzesinin bir türevi olan Toufan tanksavar güdümlü füzelerle (ATGM) uyumlu hale getirdi.

Halihazırda kaç adet AH-1J’nin modernize edildiği belli değil ancak helikopterler halen aktif olarak kullanılıyorlar. İran savunma sanayii şirketleri tarafından geliştirilen silah ve aviyonik sistemlerin helikopterle entegrasyonu devam ediyor. Helikopterlerin yedek parça ihtiyacı ise F-14 gibi İran’ın yerel üretimi ile karşılanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Eskiden Gırgır dergisinde bir Prof.Zihni Sinir tiplemesi vardı. Abuk sabuk,insanı güldüren icatları vardı.Acemler eski Perslerin hafidi olduklarını düşünürler,kendi İslam anlayışlarının en doğru olduğuna inanırlar,hemen hiçbir konuda kimsenin ellerine su dökemeyeceğinden emindirler. Bu inatla atom bombasını da yapacaklar sonunda. Neredeyse her gün birtakım acaip etkili silah sistemleri lanse ederler. Bunların cüzi bir kısmı bile doğruysa şaşmamak elde değil. Ambargonun her türlüsü uygulanırken bunlardaki panzehir herkese ders olmalı: azim ,inat ve sebat !!!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu