Türkmenistan Lazar 3’ün ilk ihracat müşterisi olabilir

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkmenistan, Türkmenistan Ordusu’nun ihtiyaçları kapsamında Sırbistan tarafından geliştirilen Lazar 3 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı’nın ilk ihracat müşterisi olmayı hedefliyor.

Sırbistan’ın Rusya Federasyonu Büyükelçisi Miroslav Lazanski tarafından açıklanan plan, ilk olarak Sputnik ajansı aracılığı ile basında yer aldı. Lazanski tarafından Rus haber ajansına verilen demeçte; Sırp savunma şirketi Yugoimport-SDPR’nin, Türkmenistan’dan Lazar 3 Taktik Tekerlekli Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) tedariki için bir sözleşme aldığını söyledi.

STM Banner

Lazanski, söz konusu alımın kaç adet Lazar 3 aracını kapsadığı detayını paylaşmadı. Sırp şirket Yugoimport-SDPR, Mart ayının başlarında Sırp Ordusu için Lazar 3 8×8 ZMA tedarik etmek için 3,7 milyon dolarlık bir sözleşme almıştı. Sırbistan Savunma Bakanlığı’na göre bu sözleşme ile Sırp Silahlı Kuvvetleri’ndeki modern zırhlı muharebe araçları olan Lazar’ların sayısı önemli ölçüde artırılacak.

Lazar 3, piyade ve özel birimler için tasarlanmıştır. Tekerlekli zırhlı araçlar alanındaki en modern gelişmelere uygun olarak inşa edilmiştir. Yüksek hareket kabiliyeti ve kuvvetlerin korunması esasına dayanan tasarımı, aracın önemli nitelikleri arasındadır.

Lazar 3; 12,7 mm’lik makineli tüfek ile donatılmış M15 uzaktan kumandalı silah istasyonu (RCWS) ile donatılabilmektedir. Ayrıca hafif zırhlı ve lojistik araçlar, komuta istasyonları gibi yer hedefleri ve helikopterler ile insansız hava araçları gibi hava hedefleri ile de muharebe imkan sağlayan 30mm’lik top kulesi gibi çeşitli silah türleriyle de donatılabilir.

8×8 sürüş ve sekiz tekerleğin tamamının modern bağımsız süspansiyon sistemi, Lazar 3 ZMA’ya yüksek hareket kabiliyeti ve taşıma kapasitesi sağlamaktadır. Güç aktarım sistemi, mürettebat alanından tamamen izole edilmiş korumalı bir alanda aracın sağ ön kısmında bulunur ve merkezi transfer kutusu, torku tüm tekerleklere iletir.

ÖNERİLEN İÇERİK: FNSS İnsansız Kara Aracı Sunumu


Elif Funda ALTUN / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu