TUSAŞ CEO’su KOTİL’den Pakistan özelinde kritik açıklamalar

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) CEO’su Prof. Dr. Temel KOTİL, In Focus South Asia isimli televizyon kanalına konuk oldu ve Pakistan ile ilgili kritik açıklamalarda bulundu.

Türkiye ve Pakistan’nın iki büyük ulus olduğunu ve birlikte çalışmaları gerektiğini vurgulayan KOTİL, “Birkaç helikopter programımız var ve bunlardan 5 tanesi yerli. T129 ATAK helikopterinde kullanılacak motor için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Geliştirilen bu motor, Türkiye’nin gelecekteki helikopter programlarında da kullanılacak. Motor konusundaki pürüzleri çözecek ve 30 helikopteri – Pakistan’a ihraç edilen 30 adet T129 ATAK helikopteri – Pakistan’a teslim edeceğiz. Ayrıca, Pakistan’da daha farklı çalışmalar gerçekleştirmek için çalışıyoruz. Sadece T129 ATAK değil; T625 GÖKBEY, T629 ve Ağır Sınıf Taarruz Helikopteri…” dedi.

STM Banner

Son dönemde Savunma Sanayii Başkanlığı ile Cumhurbaşkanlığı arasında doğrudan bir bağlantı olduğunu ve sektördeki gelişmelerin doğrudan Cumhurbaşkanına raporlandığını belirten Prof. Dr. Temel KOTİL, savunma sanayi için özel bir fon olan Savunma Sanayii Destekleme Fonu (SSDF)’na değindi.

Türkiye ve Pakistan arasında daha fazla iş birliği olması gerektiğini belirten KOTİL, “Pakistan Havacılık Kompleksi (PAC) Kamra’da yeni bir teknoloji merkezi inşa ediyoruz. Türkiye ile Pakistan arasında daha fazla ilişki olmalı. Helikopter projeleri, Milli Muharip Uçak (MMU), HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, HÜRKUŞ ve Mushshak gibi ortak çalışabileceğimiz birçok alan var.” açıklamalarında bulundu.

ATAK
T129 ATAK (Pakistan)

Türkiye ile Pakistan arasında; 30 adet Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatını kapsayan 1.5 milyar dolarlık anlaşma, 2018 yılı içerisinde imzalanmıştı. Türk Savunma Sanayii tarihinde tek kalemde yapılan en büyük ikinci ihracat anlaşması olma özelliğini taşıyan bu satın alım kapsamında Pakistan Silahlı Kuvvetleri’nin, ATAK helikopterleri ile donatılması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Kotil zaten beyefendi bir insan.Başka ne desin ? Adamların affedilmez bir kusurları var : paraları
    maalesef yok ! Atak helikoptere yerli motor takarsak,elbette ve haklı olarak platformu yeniden teste tutacaklarını söylediler. Tersine mühendislik için elimizde yeterince motor var ama çoğu parçaları yüksek metalurji teknolojisi gerektiren parçalar. Sanayi mahallesi tornacısının yapabileceği şeyler değil. Bu arada Eskişehirdeki ALP Havacılık elbet iftihar edebileceğimiz müthiş bir yüksek teknoloji firması. Keşke bunun gibi birkaç şirketimiz olsa. Demem o ki bu motoru yakından gören korkabilir, işin ne olduğunu pek anlamasa bile. Hamasetle olacak bir iş değil. Allahtan bu işlerle ilgili olanların
    canla başla çalıştıklarını,bütün imkanları da zorladıklarını düşünüyorum. Kale ,önünde tersine mühendislik için Microturbo motor olmasına rağmen ne zamandır uğraşıyor. Bakalım gerçekten bütün sorunlar çözüldü mü ? Asker memnun mu ? Kabul edecek mi? Atmaca vs.’ye bu haliyle takılacak mı ?Başlamak bir işin yarısıysa eğer, öbür yarısı için de kolaylıklar diliyorum. Güveniyoruz,bekliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu