Demir Kubbe için ABD’de üretim hattı kuruluyor

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli Raytheon Missiles & Defense ve İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense şirketleri, ABD’de Demir Kubbe Hava Savunma Sistemi için üretim hattı kuracaklar.

Edinilen bilgiye göre konuyla ilgili anlaşma, geçtiğimiz günlerde Raytheon Missiles & Defense ve İsrail merkezli RAFAEL Advanced Defense şirketleri arasında imzalandı. Yeni tesiste, Demir Kubbe (Iron Dome) sistemi tarafından kullanılan Tamir füzesi ile bu füzenin ABD türevi olan SkyHunter füzesinin üretimi gerçekleştirilecek.

STM Banner

Tamir ve SkyHunter; seyir füzeleri, insansız hava sistemleri, roketler, topçu mühimmatları, havanlar ve diğer hava tehditleri karşı kısa menzilli hava savunma sağlıyor. Raytheon tarafından yapılan açıklamaya göre Demir Kubbe, on yıldan uzun bir süredir kullanılıyor ve şu ana kadar 2.500’den fazla müdahalede bulundu. Sistemi’nin başarı oranı ise %90’dan yüksek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. israil savunma teknolojilerinde gerçek bir dünya devi. Eskiden bazı kamyonların arkasında abuk sloganlar olurdu. ” Haset etme ne olur, çalış, senin de olur” yollu. Uzun ama çok uzun seneler bu konuları ihmal ettik. Dış basında bir Rus yetkilisinin demecini okumuştum S-400 ile ilgili . ‘Elimizdeki en iyi savunma füzelerinden biri ” diyordu Rus general. ” Türkler de biliyor ki biz sattık sadece,zaten eksport versiyonu. Açıp içine bakmaları,kurcalamaları ise im-kan-sız, bütün tedbirler alındı”. Elbet haklılar kendi açılarından. Demem o ki iş çoktan başa düştü. Uzun çabalar,oluk gibi başka yerlerden kısacağımız paralar,hayal kırıklıkları, düşüp kalkmalar,tekrar tekrar denemeler, inat ve gene inat. Başka türlü o çok moda deyimle “yerli ve milli” olmayacak yoksa. İran için şu veya bu denebilir, yakında bomba sağanağı yiyebilir, ama sonunda atom bombasını yapacaklarına inanıyorum. İnat böyle birşey. Her bedeli ödeyecek gibiler. Sorunlarını nasıl çözebilecek bilinmez ama yapacaklar.
    Hava savunmamız bekamızın güvencesi değil mi? Gereğini yapma konusunda umarım çabalarımız artan hızla devam eder.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu