TUSAŞ İnsansız Savaş Uçağı ve GÖKSUNGUR İçin Çalışıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, İnsansız Savaş Uçağı ve GÖKSUNGUR İHA için çalışmalarını sürdürüyor. İnsansız Savaş Uçağı’nın üretim faaliyetleri devam ediyor.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, İnsansız Savaş Uçağı ve GÖKSUNGUR İnsansız Hava Aracı (İHA) için çalışmalarını sürdürüyor. Gelişmeleri, Indo Defence Fuarı esnasında ilk kez SavunmaSanayiST.com öğrendi.

STM Banner

7 Tonluk İnsansız Savaş Uçağı

TUSAŞ tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden insansız savaş uçağı ile ilgili olarak ilk kez SavunmaSanayiST.com’a açıklamada bulunan Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, “O da hatta, bekleyin onu da.” ifadesini kullandı.

Edindiğimiz bilgiye göre TUSAŞ’ın İnsansız Savaş Uçağı, yaklaşık 7 tonluk bir azami kalkış ağırlığına sahip olacak. Gelecek yılın ilk yarısı içerisinde görücüye çıkması planlanan insansız savaş uçağı, ANKA’dan elde edilen tecrübeler ışığında geliştiriliyor. Halihazırda üretim hattında olduğu öğrenilen uçağın, iç silah istasyonlarına da sahip olacağı tahmin ediliyor.

Röportajın İlgili Kısmı:

GÖKSUNGUR İHA’da Çalışmalar Sürüyor

Öte yandan yine SavunmaSanayiST.com tarafından TUSAŞ yetkililerinden edinilen bilgiye göre; TUSAŞ, GÖKSUNGUR adındaki bir İHA için de çalışmalarını sürdürüyor. AKSUNGUR İHA üzerinden geliştirilen GÖKSUNGUR, turboprop motorlara sahip olacak. Turboprop motorlar sayesinde GÖKSUNGUR, harekat sahasına çok daha hızlı bir şekilde ulaşabilecek.

Şu ana kadar TUSAŞ tarafından; Tunus, Malezya ve Kazakistan’a ANKA İHA ihracatı gerçekleştirildiği, açık kaynaklara yansımıştı. Ayrıca Endonezya başta olmak üzere birçok ülkenin de ANKA ile yakından ilgilendiği biliniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB Başkanı İsmail Demir’den CENK ve TAYFUN Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu