TUSAŞ’tan Kara Kuvvetleri’ne T129 ATAK FAZ-II teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

TUSAŞ, Türk Kara Kuvvetleri’ne T129 ATAK FAZ-II Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslimatı gerçekleştirdi. Böylelikle TUSAŞ, 63’üncü ATAK helikopterini teslim etmiş oldu.

Konuyla ilgili olarak T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Güvenlik güçlerimizin gökyüzündeki hakimiyetini artırıyoruz. Son olarak Kara Kuvvetleri Komutanlığımıza bir T129 ATAK Helikopteri daha teslim etti.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Böylelikle TUSAŞ, şu ana kadar Erken Duhul Helikopteri (EDH), Faz-I ve Faz-II konfigürasyonlarda toplam 63 adet T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim etmiş oldu. Helikopterlerin büyük bir kısmı Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeyken, 9 ila 10 adetlik bir kısmının ise İçişleri Bakanlığı envanterinde olduğu biliniyor.

T129 ATAK Helikopteri

TUSAŞ ve Agusta Westland iş birliğiyle geliştirilen T129 ATAK, ilk uçuşunu 17 Ağustos 2011’de gerçekleştirdi. Türk Kara Kuvvetleri’ne ilk ATAK teslimatı ise 22 Nisan 2014’te gerçekleştirildi. Teslim edilen ilk ATAK, Erken Duhul Helikopteri (EDH) konfigürasyonundaydı. EDH’ler, sadece 20mm top ve 70mm roketler ile teçhiz edilmişlerdi. Geriye kalan helikopterlerin önemli bir kısmı ise Faz-1 konfigürasyonunda teslim edildi. Faz-1 konfigürasyonundaki ATAK’lar; CİRİT, L-UMTAS ve Stinger füzelerini kullanabilmekteler.

T129 ATAK

Son olarak ise T129 Faz-2 konfigürasyonu geliştirildi. Faz-2 konfigürasyonunda mühimmat çeşitliliğine bir değişik olmadı. Ancak T129 ATAK Faz-2 helikopterleri, gelişmiş elektronik harp ve muhabere sistemlerine sahipler. T129 ATAK helikopterlerinin üretimi, halihazırda Faz-2 konfigürasyonuyla devam ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/t129-atak-helikopteri-fiyati/

  Sarsılmaz

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu