AXON elektroşok ve kamera sistemleriyle Türkiye pazarında

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD merkezli yüksek teknoloji şirketi AXON, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Şirket, dünya genelinde güvenlik güçlerine sağladığı elektroşok (TASER) cihazları ve vücut kameralarıyla öne çıkıyor.

ABD’li AXON şirketi, 2 Haziran 2021 Çarşamba günü Ankara’da düzenlediği tanıtım etkinliğinde ürünlerini güvenlik güçleri ve basın mensupları ile paylaştı. Şirket, TASER serisi elektroşok silahlarını ve entegre kamera sistemlerini Türk kullanıcıların hizmetine sunmayı amaçlıyor.

STM Banner

AXON’dan Türkiye çıkarması

Kolluk kuvvetleri için görüntüleme, güvenlik ile suç önleme sistemleri üreten ve 107 ülkeye pazarlayan Axon, Türkiye pazarına girmek için de faaliyet yürütüyor. AXON, özellikle giyilebilir vücut kamerası ve elektroşok cihazlarıyla öne çıkıyor. Şirket, ABD polisinin en büyük vücut kamerası tedarikçisi olma özelliğine sahip.

Eylül 2020 itibarıyla AXON tarafından geliştirilen ve dünya genelinde sahada güvenlik güçleri tarafından aktif olarak kullanılan TASER silahlarının sayısı 7 milyonu aşmış durumda. 198 adet patente sahip olan AXON’un 2020 yılında gerçekleştirdiği satışlar ise 600 milyon ABD Doları’na yakın. ABD’nin NASDAQ Borsası’nda işlem gören AXON’un piyasa değeri ise 10 milyar ABD Doları civarında.

AXON’un Türkiye Yetkili Distribütörü Ethan Hunter, basın mensuplarına özel olarak yaptığı açıklamalarda; ürünlerinin Türkiye pazarı için yeni sistemler olduğunu belirtirken, Türkiye pazarı konusunda sabırlı olmaları gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin oldukça hareketli bir coğrafyada bulunduğunu belirten Hunter, Türk Polisi ve kolluk kuvvetlerinin sahip olduğu deneyimin Avrupa’daki hiçbir kolluk kuvvetinde olmadığını söyledi. Hunter, Türkiye pazarının Amerika’nın ardından en büyük pazar olabileceğini de belirtti.

AXON

TASER Silahları

Eski adı TASER International olan şirket, 2017 yılında adını AXON olarak değiştirdi. AXON’un isim değiştirmesinin arkasındaki ana neden ise şirketin sadece TASER üreten bir şirket olarak bilinmemek istemesi. Çünkü AXON, TASER’lara ek olarak yazılım ve sensör alanında da öne çıkıyor. Şirket yetkilileri AXON’u ne sadece TASER üreticisi ne de sadece kamera üreticisi olarak tanımlıyor. Tüm ürünlerinin birbiriyle entegre çalıştığını belirten yetkililer, ürünlerinin amacının suçu ve can kaybını önlemek olduğunun altını çiziyor.

Şirketin dünya çapında en fazla duyulan ürünleri ise TASER serisi elektroşok cihazları ve giyilebilir vücut kameraları. Şirketin geliştirdiği TASER cihazları arasında X26P, TASER 7 ve X2 gibi ürünler yer alıyor. Aralarında en gelişmiş ve en yeni olan cihaz ise TASER 7. Yetkililere göre TASER silahlarının kullanım ömrü 5 yıl ile sınırlı. TASER silahı ateşlendiğinde hem sinir hem de motor sistemi yaklaşık 30 saniye boyunca etkisiz hale geliyor.

Ankara’daki tanıtım etkinliği kapsamında demonstrasyonlar da gerçekleştirildi. ABD kolluk kuvvetlerinin %95’i halihazırda TASER silahlarıyla donatılmış durumda.

TASER silahlarının çalışma mantığı ise şöyle: TASER silahından ateşlenen elektrotlar, vücuda yüksek voltaj (düşük amper) uygulayarak geçici bir şok etkisi yaratıyor. Güvenlik güçleri, geçici şok yaşayan zanlıyı ise hızlı bir şekilde yakalama imkanına kavuşuyor.

AXON

Vücut Kameraları ve Yazılımlar

Axon tarafından geliştirilen giyilebilir vücut kameraları (body cam) ise özellikle ABD polisi tarafından yoğun olarak kullanılıyor. Axon tarafından geliştirilen kamera ve görüntüleme sistemleri arasında Flex 2, Body Cam 2, Body Cam 3 gibi cihazlar yer alıyor. Vücut kameraları sayesinde güvenlik güçleri olay anında yaşanan her türlü gelişmeyi tüm açılardan anbean takip ve kayıt edebilme kabiliyetine kavuşuyor. Şirketin uygulama ve yazılımlar konusunda da pek çok çözümü mevcut. Bunlar arasında dosya yükünü azaltma maksatlı olarak tasarlanan ve kodlanan “Aware” ve “Evidence” uygulamaları mevcut.

Türk Güvenlik Güçlerinden Yoğun İlgi

Ankara’da düzenlenen tanıtım etkinliğine Türk kolluk kuvvetlerinden yetkililer katıldı. Katılımcılar arasında Polis, Jandarma ve Cumhurbaşkanlığı Koruma ekiplerinin yer aldığı gözlemlendi. Türk kolluk kuvvetlerinin AXON ürünleriyle yakından ilgilendiği görüldü.

AXON

AXON yetkilileri tarafından yapılan sunumda şirketin, ana hedeflerinin yaşamın korunması (öldürücü olmayan silahların yaygınlaşması), gerçeğin yakalanması (vücut kameralarının yaygınlaşması) ve dosya yükünün azaltılması (yazılımlar) olduğu vurgulandı. AXON yetkililerine göre şirketin başlıca misyonu ise ateşli silah kullanımının azaltılması. AXON CEO’su Rick Smith’e göre 2030’a kadar ölümcül olmayan TASER silahları son derece yaygın hale gelecek.

AXON tarafından geliştirilen TASER silahları, ateşli silahlardan çok daha hafif ve renkleri ise ateşli silahlardan daha belirgin olması amacıyla sarı olarak tasarlanıyor. Şirket tarafından derlenen verilere göre bugüne kadar ölümle sonuçlanabilecek 200.000 vakada TASER kullanımı sayesinde can kayıplarının büyük bir şekilde önüne geçildi.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/kbrn-tehditleri-otonom-hava-araci/


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu