BAYKAR’dan Polonya’ya Bayraktar TB2 SİHA Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR, Polonya’ya yönelik ilk Bayraktar TB2 SİHA (Silahlı İnsansız Hava Aracı) teslimatını gerçekleştirdi. Gelişmeyi, Polonya Savunma Bakanlığı duyurdu.

Polonya Ordusu’na yönelik Bayraktar TB2 SİHA teslimatı sebebi ile Polonya’daki 12. İHA Üssü’nde bir tören düzenlendi. Törene, Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı M. Błaszczak katılım sağladı.

STM Banner

Polonya Silahlı Kuvvetleri’ne 4 Sistemi Bayraktar TB2 SİHA tedarikine ilişkin sözleşme Mayıs 2021’de imzalandı. 3 mobil kontrol istasyonu ile 6 insansız hava aracından oluşan ilk sistem, bugün düzenlenen törenle Polonya Ordusu’nun kullanımına sunuldu. Bayraktar TB2 SİHA kullanıcısı ilk AB ve NATO üyesi ülke olan Polonya, toplamda 24 adet SİHA teslim alacak.

Konuyla ilgili olarak Polonya Başbakan Yardımcısı ve Savunma BakanI Błaszczak tarafından yapılan açıklamada, “Bugün Polonya Ordusu’nun birimlerini yeniden kurguluyoruz. Polonya Ordusu’nun kuvvetlerini güçlendiriyoruz. İlk Bayraktarlar şimdiden 12. İnsansız Hava Aracı Üssü’nde. Türkiye’de kursu tamamlayan askerler, Polonya Cumhuriyeti’nin güvenliğini korumak için çalışıyorlar. Bayraktar insansız hava araçlarının kullanımıyla savunma kabiliyetlerimizin artması önemli. İnsansız hava araçlarının yanı sıra radar ve kontrol istasyonları da sipariş ettik, teslim aldık.

Polonya Bayraktar TB2

Muharebeye hazır olmaları birkaç gün meselesi, böylece Bayraktarları Polonya Cumhuriyeti savunma sistemimize tanıtabiliriz. Son ziyaretimde, burada, 12. İnsansız Hava Aracı Üssü’nde, komutana hazırlık sürecinin nasıl gittiğini sordum. Albay her şeyin yolunda olduğunu bildirdi. Bir an önce, Polonya Cumhuriyeti’nin güvenliğini sağlamakla ilgili faaliyetlere başlamak için gerçekten her şeye hazır olduğumuzu görebildim. Polonya Cumhuriyeti’nin savunma yeteneklerini dinamik olarak güçlendiriyoruz ve Polonya Ordusunu geliştiriyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Bayraktar TB2 SİHA’larla birlikte Polonya, Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını da teslim alıyor. Bir sonraki adım, Polonya’ya teslim edilen Bayraktar TB2 SİHA’ların kabul faaliyetlerinin tamamlanması olacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan IIR Güdümlü MAM-L İçin Anlaşma İmzalayacak


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu