TUSAŞ’tan ANKA’ya ŞİMŞEK entegrasyonu

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), ANKA Orta İrtifa – Uzun Dayanım (MALE) sınıfı İnsansız Hava Aracı’na ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak’ı entegre etti.

AzeriDefence’ın haberine göre TUSAŞ, Azerbaycan ve Kazakistan’da ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi’nin tanıtım faaliyetlerine devam ediyor. Azerbaycan Hava Kuvvetleri tarafından hava savunma sistemlerinin etkinliğinin test edilmesi amacıyla tercih edilen ŞİMŞEK, atışlı testlerde başarıyla kullanıldı. 2019 yılı sonunda Azerbaycan’a getirilen ŞİMŞEK uçakları, toplam altı adet uçuş icra etti.

STM Banner

ANKA’ya ŞİMŞEK entegrasyonu

Ayrıca ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, TUSAŞ tarafından ANKA İnsansız Hava Aracı’na da entegre edildi. Yapılan entegrasyon faaliyetleri sonucunda ANKA, her bir kanadında birer adet olmak üzere azami iki adet ŞİMŞEK uçağı ile görev yapabilme kabiliyeti kazandı.

ŞİMŞEK; Aktif Radar İz Artırıcı, Pasif Radar İz Arttırıcı, IR İz Arttırıcı ve Radar Altimetre faydalı yükleriyle görev yapabiliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Şimşek hedef dronu vurulamazsa bir süre sonra paraşütle indirilebiliyor mu ? Yani tekrar hazırlanıp kullanılabiliyor mu ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu