F110 fırkateynleri için Indra’ya 150 milyon dolarlık sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

Indra, İspanya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilecek olan F110 Fırkateynleri ile ilgili olaraktan 150 milyon ABD Doları değerinde bir sipariş aldı.

Edinilen bilgiye göre İspanyol savunma sanayii şirketi Indra ile Navantia, İspanya Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için üretilecek olan F110 Fırkateynleri ile ilgili olarak 150 milyon ABD Doları değerinde bir sözleşme imzaladılar. Söz konusu sözleşme kapsamında Indra, F110 fırkateynlerini elektronik savunma sistemleri ve X-Band Suüstü Arama Radarı ile donatacak.

STM Banner

Bu sözleşmeyle birlikte Indra, F110 Programı kapsamındaki toplam sözleşme bedelini 325 milyon ABD Doları’na çıkarmış oldu. Indra, geçtiğimiz sene de F110 Fırkateynlerine S-Band AESA Radarı entegrasyonuyla ilgili olarak bir sözleşme imzalamıştı. Sözleşme kapsamında çalışmalar ise 2020 ila 2031 yılları arasında gerçekleştirilecek. Yeni sözleşme ile şirket; Rigel i110 Radar Elektronik Savunma Sistemi, Regulus i110 İletişim Önleme Sistemi ve Prisma 25 X Çok Amaçlı Katı-Hal Radar Sistemi’ni F110 fırkateynleri için üretecek.

F110 Programı

Beş adet F110 Fırkateyninin üretimini kapsayan sözleşme, Nisan 2019’da İspanya Savunma Bakanlığı ve Navantia arasında imzalanmıştır. Söz konusu fırkateynler, 30 yılı aşkın bir süredir hizmette olan İspanyol Donanması envanterindeki Santa Maria sınıfı fırkateynlerin yerini alacaklardır. Fırkateynler, Lockheed Martin’in Aegis Savaş Sistemi ile donatılacaktır. Program kapsamında ilk fırkateynin 2025, son fırkateynin ise 2031 yılında hizmete alınması planlanmaktadır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu