TUSAŞ’tan ATAK Faz-II’li 19 Mayıs kutlaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) tarafından geliştirilen T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’na özel uçuş gerçekleştirdi.

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii tarafından düzenlenen etkinlikte, TUSAŞ Helikopter Test Pilotu Esra ÖZTÜRK, ATAK Helikopteri içerisinden canlı yayın gerçekleştirdi. Canlı yayına ev sahipliği yapan T-129 ATAK Helikopteri’nin ise Faz-II konfigürasyonunda olduğu gözlerden kaçmadı. Faz-II, T-129 ATAK helikopterlerinin en gelişmiş konfigürasyonu olma özelliğine sahip.

STM Banner

TUSAŞ tarafından gerçekleştirilen canlı yayın ile ilk uçuşunu Kasım 2019’da gerçekleştiren ATAK Faz-II helikopterini, yakından görme fırsatı sağlandı. T-129 ATAK Faz-II helikopterinin kanat uçlarında ve burun kısmında bulunan yeni donanımlar, oldukça dikkat çekti.

Bu yıl içerisinde Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanan ATAK FAZ-II/B2’de, B1’de bulunmayan Radar İkaz Alıcı Sistem, Radyo Sinyal Karıştırıcısı vb. elektronik harp sistemleriyle 9681 V/UHF Yüksek Bant Telsiz bulunuyor. ATAK FAZ-2 konfigürasyonundan ise ilk aşamada 21 adet helikopteri teslim edilecek.

TUSAŞ tarafından şu ana kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na 50 adet (9 EDH + 41 Faz-I/B1) ve Jandarma Genel Komutanlığı’na ise 6 adet (hepsi B1) olmak üzere toplam 56 adet T-129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri teslim etti. Ayrıca Nisan ayında, toplam 9 adet T-129 ATAK siparişi bulunan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ilk helikopteri de montaj hattına alındı.

Önerilen İçerik:

T-129 ATAK B2 ilk uçuşunu gerçekleştirdi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu