Typhoon’dan ilk kez Storm Shadow atıldı

Roketsan-ATMACA-Banner

The Drive’ın haberine göre; İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon FGR4 jetleri, muharebe alanında ilk kez Storm Shadow seyir füzesini kullandı.

İngiltere Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait Typhoon FGR4 jetleri tarafından kullanılan Storm Shadow seyir füzesinin, son zamanlarda İngiltere’nin Irak ve Suriye’de IŞİD’e karşı yürüttüğü Shader Operasyonu’nun bir parçası olarak Kuzey Irak mağaralarında gizlenen IŞİD hedeflerine saldırmak için kullanıldığı aktarıldı.

STM Banner

Füzeler daha önce Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin artık emekli olan Tornado GR4 savaş uçağı tarafından kullanılmış olsa da Typhoon savaş uçağı tarafından ilk kez kullanılmaktadır.

Edinilen bilgiye göre; İngiltere Savunma Bakanlığı gerçekleştirilen Typhoon hava saldırısını doğruladı.

11 Mart’ta gerçekleşen söz konusu görev için Irak güçlerinin mağaralarda çok sayıda IŞİD militanlarını tespit etmesinden sonra Storm Shadow, göreve en uygun silah olarak seçilmiş ve Irak’ın Terörle Mücadele Servisi (CTS), kara kuvvetlerini desteklemek amacıyla iki Typhoon FGR4’e hava saldırısı görevi vermiştir.

Saldırından önce, risk altında hiçbir sivilin olmadığını doğrulamak için CTS tarafından bölgenin gözetiminin yapıldığı ifade edilmiş ve ilaveten füzelerin hedefleri tam olarak vurduğu doğrulanmıştır.

Ayrıca haberde, 11 ve 12 Mart’ta aynı bölgede bu kez iki farklı yere IŞİD militanlarına karşı altı ve sekiz adet 230 kiloluk Paveway IV hassas güdümlü bombanın da kullanıldığı belirtildi.

Storm Shadow

Storm Shadow; üretici MBDA’nın vurguladığı gibi sabit hedeflere yönelik önceden planlanmış saldırıların zorlu isterlerini karşılamak için tasarlanmıştır.

Füze, 250 kilometrenin üzerinde bir menzile ve tandem tipi BROACH savaş başlığına sahiptir. Savaş başlığı, sert yapıları delmek için bir öncü zırh delici kullanır ve ardından gerektiğinde penetrasyon modu ile tetiklenebilir yani hedefi deldikten sonra patlatılabilir. Füze yönlendirme sistemi; bir ataletsel navigasyon sistemi, GPS ve arazi referansını içerir.

Ek olarak dönemin Birleşik Krallık Savunma Bakanı Michael Fallon’un 2016 yılında yaptığı açıklamaya göre; Storm Shadow, Suudi Arabistan’ın Yemen’deki Husilere karşı yürütülen savaşta da kullanılmıştır.

Fransız Storm Shadow versiyonu olan SCALP da aynı şekilde muharebe alanında kullanılmış, Mısır ve Hindistan gibi ülkelere ihraç edilmiştir. Aynı silahın bir deniz versiyonu da su üstü savaş gemileri ve denizaltılar tarafından fırlatılmak üzere geliştirilmiştir.

Önerilen İçerik: SOM Füzesi’ne Meteksan Savunma üretimi yerli altimetre


Zeynep Bayındır / SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu