Uçak gemisinden kalkış yapan F/A-18 düştü

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Deniz Kuvvetleri’ne ait F/A-18F Super Hornet tipi savaş uçağı, rutin eğitim uçuşu görevi esnasında Filipin Denizi’ne çakıldı.

Nimitz sınıfı bir ABD uçak gemisi olan USS Theodore Roosevelt (CVN-71)’den rutin eğitim görevi havalanan bir çift kişilik F/A-18F Super Hornet savaş uçağı, Filipin Denizi’ne çakıldı. Olayın ardından USS Theodore Roosevelt’den havalanan bir MH-60S helikopteri, fırlatma koltuğu aracılığı ile uçağı terk eden iki pilotu kurtardı. ABD Donanması, söz konusu olayla ilgili inceleme başlattı.

ABD Donanması’na ait USS Theodore Roosevelt uçak gemisi, 1000’den fazla mürettebatının Kovid-19 testinin pozitif çıkmasının ardından yaklaşık 2 ay boyunca limana demir atmıştı. Kapsamlı bir dezenfektasyon faaliyetinin ardından USS Theodore Roosevelt, yeni personeli ile Hint-Pasifik bölgesinde göreve çıkmıştı.

Bu olay ile birlikte ABD, son 35 gün içerisinde beş adet savaş uçağını kaybetmiş oldu. ABD Hava Kuvvetleri’ne ait F-22 Raptor tipi savaş uçağı 15 Mayıs tarihinde, F-35A tipi savaş uçağı 20 Mayıs 2020 tarihinde, yine F-35A tipi savaş uçağı 9 Haziran tarihinde de ve F-15C tipi savaş uçağı ise 15 Haziran’da düşmüştü.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

TUALCOM   BMC-Banner-İçerik  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu