TEI-TJ300 Turbojet Motoru

Roketsan-ATMACA-Banner

TEI-TJ300 Turbojet Motoru; TUSAŞ Motor Sanayii A.Ş. (TEI) tarafından, orta menzilli yerli füze sistemleri tarafından kullanılmak üzere geliştirilmiştir.

Kamuoyuna ilk kez 19.06.2020 tarihinde Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK’ın katılımı ile icra edilen törende tanıtılan TJ300 motoru, ilk olarak Roketsan tarafından ATMACA Gemisavar Füzesi’nden elde edilen tecrübeler ile geliştirilen Orta Menzilli Gemisavar Füzesi’nde kullanılacaktır.

STM Banner

Bütün kritik parçaları TEI tarafından yerli imkanlarla üretilen TJ300 motorunun geliştirme çalışmaları, 2018 yılı başında başlatılmış ve ilk kez Şubat 2020’de ateşleme testi gerçekleştirilmiştir. Dar bir çapta 1300 Newton itki üretmesi açısından dünyada tek olan TJ300 Turbojet Motoru, yaklaşık 400 beygir güç üretebilmektedir.

Şu ana kadar iki adet üretilen TJ300 motorundan, yıl sonuna kadar üç adet daha üretilecektir. TJ300 motorunun, Orta Menzilli Gemisavar Füzesi (OMGF)’ne ek olarak TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirilen KGK-LR gibi bazı düşük ağırlıklı füzelerde de kullanılması olasıdır.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Dünyada tek diye yazmayın lütfen, konuya vakıf olmayan yanılabilir. Mehter müziğine de gerek yok. sonuç 1300 newtonluk turbojet, o da testleri bitmiş, seri imalata geçmiş değil. Kale 3200 seneler ama uzun seneler sürdü, önünde de Fransız Microturbo vardı, tersine mühendislik için. Küçümsemek için değil, bu işlerin ne kadar çetrefilli olduğunu, başkalarının bu işlere ne kadar önce başladığını hatırlatmak için yazıyorum. Yol belli, düşeceğiz,kalkacağız ama inatla, ara vermeden devam edeceğiz. Başka yerden , kıt paramızdan keseceğiz ama buna ara vermeden devam edeceğiz. Yoksa hem emeğe hem paraya yazık olacak. Başarıya mahkumuz.Bu,kafalara dank ettiyse zaten kazandık demektir. İspat edelim dank ettiğini!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu