2021 yılı içerisinde üçüncü Hindistan MiG-21 kazası

Roketsan-ATMACA-Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri (IAF)’ne ait bir MiG-21 savaş uçağı; bugün sabah saatlerinde, Hindistan’ın Punjab Eyaleti’nde bulunan Moga şehri yakınlarında düştü. 

Hindistan Hava Kuvvetleri, 2021 yılı içerisindeki üçüncü MiG-21 kazasına sahne oldu. Bugün sabah saatlerinde rutin eğitim uçuşu için havalanan bir MiG-21 Bison savaş uçağı, henüz belirlenemeyen bir sebepten ötürü düştü. Düşen uçağın pilotu ise ağır bir şekilde yaralandı. Hindistan Savunma Bakanlığı, kaza ile ilgili olarak inceleme başlattı.

STM Banner

Hindistan Hava Kuvvetleri, sürekli olarak kaza sonucu kaybedilen hava araçları ile gündemde. Hatta 2021 yılında düşen ilk savaş uçağı bile Ocak 2021’de düşen IAF MiG-21’i olmuştu. Yine 17 Mart 2021 tarihinde bir MiG-21 daha düşmüş ve pilotu hayatını kaybetmişti.

Hindistan ve MiG-21

MiG-21

Hindistan Savunma Bakanlığı’na göre; 1970’lerden bu yana, 400’den fazla MiG-21 düştü ve bunların çoğu teknik aksaklıklardan kaynaklanıyordu. Jetler 1960’larda Rusya’dan satın alınmıştı. 1980’lerde IAF, eskimiş jetleri değiştirmek için Tejas programını başlattı. Ancak gecikmeler nedeniyle Hindistan, uçakların turbofan motorlarını modernize ederek MiG-21’lerin Toplam Teknik Ömrünü (TTL) uzatmaya karar verdi.

DefenseWorld’e göre; Hindistan Savunma Bakanlığı, MiG-21 ve MiG-27 jetlerini 2024 yılına kadar aşamalı olarak devre dışı bırakmayı planlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: GÖKBEY’in tam boy statik testine başlanıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu