UH-60A Black Hawk İnsansız Uçuş Gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sikorsky UH-60A Black Hawk Genel Maksat Helikopteri, DARPA tarafından insansız hale getirildi. İnsansız UH-60A Helikopteri, ilk uçuşunu 5 Şubat’ta gerçekleştirdi.

ABD Savunma Bakanlığı’na bağlı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA), Sikorsky şirketi tarafından geliştirilen UH-60A Black Hawk Genel Maksat Helikopteri’ni uzaktan komuta edilebilir hale getirdi. Sikorsky, insansız UH-60 ile 5 Şubat’ta 30 dakikalık bir uçuş gerçekleştirdi. Ayrıca yine 7 Şubat’ta da bir uçuş gerçekleştirildi.

STM Banner

İnsansız UH-60A, DARPA’nın geliştirdiği Hava Mürettebatı Kokpit İçi Otomasyon Sistemi (ALIAS)’nin çekirdeğini oluşturan Sikorsky MATRIX™ Otonomi Teknolojisi ile donatıldı.

ALIAS; mevcut uçaklara yüksek düzeyde otomasyon entegrasyonunu kolaylaştıran, riskli operasyonlara olanak tanıyan ve mevcut insanlı uçaklar için esnek bir otomasyon mimarisidir.

DARPA’nın Taktik Teknoloji Ofisi Program Yöneticisi Stuart Young, konuyla ilgili yaptığı açıklamada “Azaltılmış iş yükleriyle pilotlar mekanikler yerine görev yönetimine odaklanabilir. Otonomi yazılımı ve donanımının bu benzersiz kombinasyonu, uçmayı hem daha akıllı hem de daha güvenli hale getirecek.” ifadelerinde bulundu.

ÖNERİLEN İÇERİK: İspanya, Tiger Taarruz Helikopterlerini Modernizasyona Sokuyor

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu