Kuzey Kore İlk Uzun Menzilli Seyir Füzesini Test Etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Kuzey Kore, bu hafta sonu gerçekleştirdiği test atışlarıyla Kuzey Kore’nin ilk uzun menzilli seyir füzesini başarıyla test etti.

Kuzey Koreli haber ajansı KCNA’nın haberine göre bu hafta sonu icra edilen testler, iki yıllık araştırma ve geliştirme döneminin ardından gerçekleşti.

STM Banner

KCNA kaynaklarına göre uzun menzilli seyir füzesi Kuzey Kore için son derece “stratejik” bir silah olarak karşımıza çıkıyor. Burada stratejik kelimesine dikkat çekmek gerekiyor zira Kuzey Kore eğer bir füzesine nükleer harp başlığı entegre etmeye niyetliyse “stratejik silah” ifadesini kullanıyor.

Kuzey Kore tarafının açıklamalarına göre test edilen füzeler 126 dakika boyunca toplamda 1.500 km yol kat ederek hedeflerini başarıyla vurdu. Yarımada’nın kuzeyinde yer alan ülke henüz geçtiğimiz günlerde 73. Kuruluş Yıl Dönümü münasebetiyle bir askeri geçit töreni düzenlemiş ancak törende alışılagelmişin aksine hiçbir balistik füze sergilenmemişti.

Geliştirilen füze 1.500 km’lik menziliyle Güney Kore’nin tamamını ve Japonya’nın çok büyük kısmını vurabilecek kapasitede. Bu füze için nükleer harp başlığı kapasiteli uzun menzilli seyir füzesi nitelendirmesi yapmak mümkün. Aynı zamanda bu füze Kuzey Kore’nin ilk seyir füzesi de değil.

Kuzey Kore'nin İlk Uzun Menzilli Seyir Füzesinin Menzili
Kuzey Kore’nin İlk Uzun Menzilli Seyir Füzesinin Menzili

Güney Kore’ye Yönelik Balistik Füze Kısıtlamaları Kalktı

Kuzey Kore, yaklaşık 6 aydan bu yana hiçbir füzesini test etmemişti. Güney Kore ve ABD ise geçtiğimiz ay içerisinde 9 gün süren müşterek askeri tatbikatlar icra etmişti.

Güney Kore bu ay içerisinde tarihinde ilk kez denizaltından balistik füze fırlatmıştı. Son yıllarda ise Güney Kore’ye yönelik füze geliştirme kısıtlamaları birer birer kaldırıldı. Kuzey Kore’nin 2017 yılında ilk kıtalararası balistik füzesini (ICBM) ateşlemesinin ardından Trump yönetimi Güney Kore’nin balistik füzelerine yönelik faydalı yük sınırlamalarını kaldırmıştı.

Kuzey Kore'nin Füzeleri/BBC
Kuzey Kore’nin Füzeleri/BBC

Mayıs ayında Washington’da gerçekleşen Güney Kore-ABD Zirvesi’nden sonra ise Biden yönetimi Güney Kore’ye yönelik tüm füze kısıtlamalarını kaldırmıştı. Güney Kore böylelikle daha uzun menzilli ve daha fazla harp başlığına sahip füzeler geliştirme kapasitesine kavuşmuştu.

ÖNERİLEN İÇERİK: Güney Kore, 3 Tonluk Savaş Başlığına Sahip Balistik Füze Geliştiriyor


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, KCNA, YNA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu