Baykar Savunma’dan Ukrayna’ya Bayraktar TB2 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’nın (SİHA), Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne ikinci parti teslimatı başarıyla tamamlandı.

Baykar Savunma ile Ukrayna Hükümeti arasında Ocak 2019’da, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin keşif, gözetleme ve vuruş kabiliyetinin arttırılması için; 6 adet Bayraktar TB2 SİHA, 3 adet yer kontrol istasyonu, MAM-L mühimmatı ve ilgili ekipmanların tedarikini kapsayan 50 milyon dolardan fazla değere sahip bir anlaşma imzalanmıştı. Söz konusu anlaşma kapsamında, Ukraynalı personelin eğitim faaliyetlerinin tamamlanmasının ardından 3 adet Bayraktar TB2 SİHA’yı kapsayan ilk parti teslimat, Mart 2019’da gerçekleştirilmişti. Geçtiğimi günlerde gerçekleştirilen ikinci parti teslimatta, hava aracının yanı sıra simülatör, kamera sistemleri ve yer veri terminalleri de Ukrayna Hava Kuvvetlerine teslim edildi.

STM Banner

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı’ndan (SİHA); Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Milli İstihbarat Teşkilatı envanterinde yaklaşık 100 adet bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu