Ukrayna Donanması’ndan Doğu Akdeniz 2021 planlaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından düzenlenmesi planlanan Doğu Akdeniz 2021 Tatbikatı’na katılım sağlayacak.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı mensubu personel, Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından 2021 yılının ikinci yarısında düzenlenmesi planlanan Doğu Akdeniz 2021 Tatbikatı’na katılım sağlayacak. Tatbikat kapsamında Ukraynalı personel, MİLGEM ADA Sınıfı Korvetler ile ilgili olarak Türk personelden eğitim alacak.

STM Banner

Ukrayna Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre; Doğu Akdeniz 2021 Tatbikatı ile ilgili koordinasyonun sağlanması amacıyla iki ülke Donanması arasında çevrimiçi bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme esnasında, Ukrayna Donanması’nın çokuluslu eğitim karargahına katılımı ve Türk gemisinde (MİLGEM) subayların eğitimi tartışıldı.

Hatırlanacağı üzere Ukrayna, Ukrayna Donanması’nın ihtiyaçlarına binen Aralık 2020’de Türkiye’ye MİLGEM ADA Sınıfı Korvet siparişinde bulunmuştu. Sipariş kapsamında STM ana yükleniciliğinde yürütülen Ukrayna MİLGEM Korvetleri’nden, Ukrayna da önemli ölçüde teknolojik kazanım elde edecek.

MİLGEM-TCG-BÜYÜKADA
MİLGEM ADA Sınıfı Korvet

Ukrayna için üretilen Korvetlerin savaş yönetim sistemi (HAVELSAN ADVENT), sensör sistemleri, radar sistemleri ve muhabere sistemleri, TCG KINALIADA (F-514) Korveti’nde olduğu gibi korunacak. Ancak Ukrayna, Neptün Gemisavar Füzesi ve Zorya Gaz Türbini gibi bazı ürünlerinin inşa edilecek korvetlerde kullanılmasını talep ediyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: TUSAŞ’tan GÖKSUNGUR İHA hakkında açıklama

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu