İsrail Hava Kuvvetleri’ne 3 yeni F-35I teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin, İsrail için ürettiği üç adet F-35I “Adir” savaş uçağını daha İsrail Hava Kuvvetlerine (IAF) teslim etti.

İsrail’in güneyinde yer alan Nevatim Hava Üssü’ne iniş gerçekleştiren üç yeni F-35I, İsrail Hava Kuvvetlerinin 116’ncı Filosu’na (Güneyin Aslanları) dahil oldu. Böylece İsrail’in envanterindeki toplam F-35I sayısı 27’ye ulaştı. 116’ncı Filo’nun envanterindeki F-35I’ların sayısı ise 7’ye yükseldi.

STM Banner

Ekim 2010’da ABD ile bir anlaşma imzalayarak Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla F-35’i tedarik eden olan ilk ülke İsrail olmuştu. Toplamda 50 adet F-35 siparişi veren İsrail Hava Kuvvetleri, 22 Haziran 2016’da ilk F-35I Adir’ini teslim aldı. İsrail, 50 adete ek olarak 25 adet F-35 siparişi daha vermeyi planlıyor. İsrail tarafından toplam 50 adet sipariş verilen F-35 uçaklarının teslimatının 2024 yılına kadar tamamlanması bekleniyor.

“Adir”, temel olarak F-35A’ya benzemekle birlikte, İsrail’e özel bazı farklılıklar içeriyor. İsrail’in kendi şartnamelerine göre tasarlanan “F-35I Adir” uçakları F-35’in bir başka versiyonu olabilecek nitelikte. Zira ABD, İngiltere dahil kimseye hak tanımadığı kaynak koduna tam erişim izni sayesinde kendi üretimi mühimmatların entegrasyonunu tamamlamaya başladı.

F-35I Adir
İsrail Hava Kuvvetlerine teslim edilen 3 yeni F-35I “Adir”

Bununla beraber İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan tek ülke konumunda bulunuyor.

Lockheed Martin’e 50 adet F-35 Lightning II tipi savaş uçağı sipariş veren İsrail Hava Kuvvetleri (IAF), halihazırda bu uçakların 27 adedini teslim almış durumda. Teslim aldığı F-35’leri modernizasyona tabi tutup “F-35I Adir” olarak adlandıran İsrail Hava Kuvvetleri, 50 adet F-35 siparişi daha verirse toplam 100 adet F-35 savaş uçağına sahip olacak.

F-35’lerini aktif olarak bölgede kullandığı düşünülen IAF, bölge ülkelerine yönelik yüksek hava tehdidini devam ettirmeyi ve operasyonel kabiliyetlerini geliştirmeyi amaçlıyor.

ÖNERİLEN İÇERİKF-35 Temizliği: Düşük Görünürlüğün Anahtarı

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu