Ukrayna Donanması Neptün’ü kullanıma almaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Deniz Kuvvetleri, Ukroboronprom tarafından yerli imkanlarla geliştirilen Neptün Gemisavar Füze Sistemi’ni hizmete almaya hazırlanıyor.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Alexei Neizhpapa; Ukrayna devletine ait Ukroboronprom şirketi tarafından geliştirilen Neptün Gemisavar Füze Sistemi’ni, 2021 yılından itibaren kullanıma almayı amaçladıklarını açıkladı. Neizhpapa, “Neptün Gemisavar Füze sistemleri, önümüzdeki yıl hizmete alınacak ve bunlar Karadeniz ile Azak Denizi’ne konuşlandırılacak. Adet ile ilgili olarak üç tabur diyebilirim. Neptün Kıyı Savunma Sistemi’nin iki taburu Karadeniz’e, bir taburu ise Azak Denizi’ne yerleştirilecek. Şimdi asıl görev, Neptün’leri mümkün olan en kısa sürede hizmete almak ve akıllıca kullanmaktır.” açıklamalarında bulundu.

STM Banner

Ukroboronprom’a bağlı Luch Tasarım Bürosu tarafından geliştirilen RK-360MTS “Neptün”, bir gemisavar füze sistemidir. Hava, kara ve deniz platformlarına entegre edilecek olan Neptün, Ukrayna’nın mobil kıyı savunma sisteminin temelini oluşturmaktadır. 2019 yılı içerisinde birkaç atış testine tutulan Neptün’ün, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu