Sırbistan’a SİHA teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Sırbistan Silahlı Kuvvetleri, Çin Halk Cumhuriyeti’nden 6 adet CH-92A tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), 3 adet yer kontrol istasyonu ve 18 adet mühimmat teslim aldı.

Geçtiğimiz günlerde Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić ve Sırbistan Genelkurmay Başkanı Milan Mojsilovic’in katılımlarıyla Milenko Pavlović Havaalanı’nda gerçekleştirilen tören ile Sırbistan Silahlı Kuvvetleri, Çin Halk Cumhuriyeti’nden 6 adet CH-92A tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA), 3 adet yer kontrol istasyonu ve 18 adet lazer güdümlü mühimmat teslim aldı.

STM Banner

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić, SİHA’ların Çin’den satın alındığını ve yaklaşık dokuz kilometre mesafeden taarruz yeteneğine sahip olduklarını açıkladı. Vučić, “Şu ana kadar ciddi ülkelerle rekabet edemedik ve şansımız olmadı. Şimdi başlıyoruz ve Çin tarafıyla teknoloji transferi konusunda anlaşmış olmamız önemlidir, böylece Pegasus’umuzu – Çin’in teknoloji transferi ile Sırbistan tarafından geliştirilecek olan SİHA – yavaş yavaş Sırp Ordusu envanterine sokacağız. Şimdiye kadar 18 füze teslim aldık, daha fazla satın alacağız, pahalı değiller ve Yemen ile Suudi Arabistan’daki savaşlarda kullanıldılar.” dedi.

Sırbistan’ın Çin Halk Cumhuriyeti’nden satın aldığı CH-92A tipi SİHA’lar; 16.400 feet servis irtifasına, 250 kilometrelik harekat yarıçapına ve <200 km/sa azami hıza sahiptirler. Lazer güdümlü mühimmatlar ile görev yapabilen CH-92A, 10 metreden daha az bir kanat açıklığına sahip. İlerleyen dönemlerde 3 adet CH-92A daha teslim alacak olan Sırbistan Silahlı Kuvvetleri, opsiyonlarla birlikte toplam SİHA sayısını 15’e yükseltebilecek.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu