Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne MiG-29MU1 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukroboronprom’un bir parçası olan devlet kuruluşu Lviv Devlet Uçak Onarım Fabrikası, MiG-29 avcı uçağını MiG-29MU1 seviyesine modernize etti. 7 Aralık’ta uçak, Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Ukrayna devletine ait Ukroboronprom şirketine bağlı Lviv Uçak Tamir Fabrikası, Ukrayna Hava Kuvvetleri envanterine bulunan MiG-29 savaş uçaklarının modernizasyon faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda, modern aviyoniklerle donatılan başka bir MiG-29MU1 savaş uçağı daha Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. Modernizasyonların sonucunda, MiG-29’un hizmet ömrü 8000 saatten 12000 saate çıkarıldı.

STM Banner

MiG-29MU1, iki turbojet motorun art yakıcı (Afterburner) ile sağladığı itki sayesinde 2.5 bin km/saat hıza ulaşabilmektedir. 30-mm otomatik topa ek olarak uçak; kısa ve orta menzilli havadan havaya füzeler, yer hedeflerini vurmak için bombalar ve güdümsüz roketlerle donatılabilmektedir. Ek olarak uçak, düşman hava savunma füze sistemleri ve uçaklarının saldırılarına karşı korunmak için tasarlanmış gelişmiş bir elektronik harp sistemi ile donatılmıştır.

MiG-29 uçaklarının modernizasyonunda, İsrail merkezli Elbit System’in de görev aldığı öngörülüyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu