Ukrayna Hellfire Füzelerini Aktif Olarak Kullanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’ya İsveç tarafından bağışlanan RBS-17 Kısa Menzilli Gemisavar Füzeleri, Ukrayna Ordusu tarafından aktif şekilde kullanılmaya başladı. İsveçli Bofors tarafından geliştirilen RBS-17, karadan atılmak için özel olarak modifiye edilmiş AGM-114C Hellfire füzelerini kullanmakta.

RBS-17 Kısa Menzilli Gemisavar Füze Sistemi; fırlatıcı, operatör konsolu ve füze şeklinde üç adet birimden oluşuyor. Bir tripod üzerine monte edilmiş füze fırlatıcısı, bir adet füzenin ateşlenmesini sağlıyor. Birkaç personel tarafından kolaylıkla taşınıp kurulabilen atıcıya her atış sonrasında kolaylıkla yeni füze yüklenebiliyor. Fırlatıcılar operatör konsolu üzerinden uzaktan kumanda edilebiliyor.

STM Banner

Sistemin bir diğer parçası olan operatör konsolu termal görüntüleme sistemleri, lazer mesafe bulucu ve lazer işaretleyicisi ekipmanıyla RBS-17 sisteminin tespit ve hedeflemesinin yapılmasını sağlıyor. Aynı anda birden fazla fırlatıcıyı kontrol edebiliyor. RBS-17 sisteminin füzeleri olarak modifiye edilmiş AGM-114C Hellfire füzeleri kullanılıyor. Modifiye edilmiş füzelerin seri üretim AGM-114C füzelerinden en önemli farkı, Bofors tarafından geliştirilmiş 9kg ağırlığındaki yüksek patlayıcı harp başlığına sahip olması. 10km menzile sahip füzeler seri üretim AGM-114C’ler ile aynı menzil değerinde.

İsveç tarafından Ukrayna’ya yapılan 95 milyon € değerindeki yardım paketiyle beraber RBS-17 sisteminin gönderileceği açıklanmıştı. Ukrayna Ordusu tarafından kullanılmaya başlanan RBS-17’lerin şimdilik karadan karaya taarruz görevlerinde kullanıldığı belirtiliyor. Rus savaş gemilerinin Ukrayna kıyılarına 10km’ye kadar yaklaşması çok tehlikeli olacağından füzelerin savaş boyunca bir deniz aracına karşı kullanılmaması ihtimali bile bulunuyor.

Ancak RBS-17 kıyıya konuşlandırılması halinde sızmaya çalışabilecek Rus özel kuvvetler botlarına karşı oldukça etkili olabilir. RBS-17, Ukrayna haricinde Norveç Ordusu tarafından da kullanılmakta.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan TAYFUN Balistik Füzesinin Test Atışı Yapıldı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu