Ukrayna MİLGEM için Zorya gaz türbininde ısrarcı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Türkiye ile 14 Aralık 2020 tarihinde imzaladığı sözleşme kapsamında MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikine karar vermişti. Dört adet korvetin tedarik edileceği Ukrayna MİLGEM Korveti programının yeni ayrıntıları ortaya çıktı.

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR ve STM Genel Müdürü Özgür Güleryüz’ün de aralarında bulunduğu üst düzey Türk heyet, 14 Aralık 2020 tarihinde Ukrayna Savunma Bakanlığı’na yönelik bir ziyaret düzenledi. Ziyaretin sonucunda, Ukrayna Donanması için MİLGEM ADA Sınıfı Korvet ve Bayraktar TB2 SİHA tedarikine ilişkin sözleşmeler imzalandı.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; Ukrayna, Türkiye’den dört adet MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikinde bulunacak. Korvetlerin bir adedi Türkiye’de, geriye kalan üç adedi ise Ukrayna’da bulunan PJSC Nikolaev Shipyard Ocean Tersanesi’nde inşa edilecek. Korvetler, Türk Donanması için inşa edilen ADA Sınıfı Korvetler ile benzer karakteristiklere sahip olacaklar.

Ukrayna’nın MİLGEM Korveti Programı hakkında Kiev medyasına bir açıklamada bulunan Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, “Korvetler için tahrik sistemi konusu çok önemli. Bakanlığın tutumu, kesinlikle Zorya – Mashproekt tarafından üretilen gaz türbini sistemlerinin olması gerektiğidir” dedi.

Ukrayna MİLGEM

Türk Donanması ve Pakistan Donanması için inşa edilmiş/edilen ADA Sınıfı Korvetler, ABD merkezli GE Marine şirketi tarafından üretilen LM2500 Gaz Türbini’ni kullanıyorlar. Kiev yönetiminin yerli gaz türbini kullanılması yönündeki ısrarının ise ne denli fiiliyata geçebileceği şu an için belirsizliğini koruyor. Tasarımı tamamlanmış platformların tahrik sistemindeki bu denli değişiklikler, çoğu zaman teknik veyahut mali sebeplerden ötürü gerçekleşememekte.

Ukrayna Donanması’na teslim edilecek MİLGEM savaş gemileri; Ukrayna’nın, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki deniz hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla kullanılacak. Ukrayna Donanması, denizaltı savunma harbine özel olarak geliştirilen MİLGEM Korvetleri ile Rusya Federasyonu Donanması’na karşı bölgede önemli bir kabiliyet artışı yaşayacaklar.

Ukrayna’dan MİLGEM Korveti siparişi


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Eğer bu türbin LM2500 gibi performans gösterebiliyorsa Türkiye de tercih edebilir. Üstelik teknoloji öğrenme açısından da faydalı olur. Maliyet olarak da tahminimce daha ucuzdur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu