“Ukrayna, MİLGEM Korveti’ne yeşil ışık yakma yolunda”

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna, Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarına binen Türk ve Pakistan Donanmaları tarafından tercih edilen MİLGEM ADA Sınıfı Korvet tedarikine yeşil ışık yakma yolunda.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy liderliğindeki üst düzey heyet, 16 Ekim 2020 tarihinde Türkiye’ye resmi ziyaret düzenlemiş ve temaslar kapsamında Türkiye ile Ukrayna arasında bir dizi anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmalar; insansız hava aracı, savaş gemisi, türbin tahrik sistemi ile hava savunma sistemi alanlarında iş birliğini kapsıyordu.

STM Banner

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ziyaretinin bir gün öncesinde ise Ukrayna Deniz Kuvvetleri Komutanı Oleksii NEIZHPAPA ve beraberindeki heyet, 15 Ekim 2020 tarihinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Karargâhını ziyaret etmişti. Ziyaretin sonunda Türk Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan ÖZBAL tarafından Ukrayna Deniz Komutanı NEIZHPAPA’ya, MİLGEM ADA Sınıfı Korvet maketi hediye edildi.

Ziyaret sonrasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy tarafından Ukrayna Parlamentosu’nda yapılan konuşmada, “Türkiye ile korvetler, motorlar, silahlı insansız hava araçları ve hava savunma sistemleri üreteceğiz. Ukrayna ve Türkiye arasındaki ilişkiler benzeri görülmemiş bir seviyede.” ifadelerinde bulundu.

Ukrayna Deniz Kuvvetleri

Ukrayna basını tarafından aktarılan bilgilere göre Ukrayna; kullanılmayan bazı fonların, Türkiye’den savaş gemisi tedarik edilmesi için kullanılması konusunu tartışıyor. Zaten şu ana kadar Ukrayna tarafından korvet ve fırkateyn deplasmanında bir savaş gemisi tedarik edilmemesindeki ana problemin de finansal sıkıntılar olduğu bilinmekte.

Ekim 2020’de Ukrayna Başbakan Yardımcısı Oleg Urusky, İlk korvet Türkiye’de, Ukrayna savunma sanayiinin katılımıyla üretilebilir. Sonrakiler, bir Ukraynalı firmada üretilecektir. Burada, Ukrayna’da; Türkiye’de değil. Bu temel bir koşuldur.” ifadelerinde bulunmuştu.

Türkiye ile ortak savaş gemisi üretimiyle ilgili olarak uzun süredir Türk firmalarıyla temaslarda bulunuyor. Karadeniz’deki rakibi olan Rus Donanması’na karşı güçlenme ihtiyacı bulunan Ukrayna Donanması ise halihazırda korvet ve fırkateyn sınıfındaki savaş gemilerinin eksikliğini yaşamakta. MİLGEM Projesi kapsamında Türk Deniz Kuvvetleri için dört adet ADA Sınıfı Korvet üreten, Pakistan’a dört adet MİLGEM Savaş Gemisi ihraç eden ve halihazırda projenin ikinci fazı için İ Sınıfı Fırkateyn’in üretimine devam eden Türkiye, Ukrayna için bu alanda ortaklık yapılabilecek yegâne ülke konumunda bulunuyor.

Savunma sanayi, İsmail demir, savunma sanayii başkanı İsmail demir, savunma sanayii sağlık, yerli solunumuz cihazı

Geçtiğimiz günlerde SavunmaSanayiST.com’un sorularını yanıtlayan T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR, “Ukrayna ile deniz projeleri gündemde, korvet ve fırkateyn inşası ile tasarımıyla ilgili projelerimiz, hızlı hücumbotlarla ilgili konuşmalarımız var.” ifadelerinde bulunmuştu.

Önerilen İçerik: Söyleşi | Prof. Dr. İsmail DEMİR


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu