Ukrayna’ya Neptün füze teslimatı başlıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran, Ukrayna tarafından üretilen RK-360MC Neptün Gemisavar Füzesi’nden oluşan kıyı savunma bataryalarının, Mart ayı içerisinde teslim edileceğini açıkladı.

Ukrayna Savunma Bakanı Andriy Taran: “2021 Mart ayı içerisinde gemisavar füzesi RK-360MC “Neptün”ün mobil kıyı savunma füze sisteminin prototipleri Ukrayna Ordusu’na teslim edilecek. Ukrayna Deniz Kuvvetleri’nde de böyle bir birlik kurduk.” ifadelerini kullandı.

STM Banner

RK-360MC “Neptün” sistemleri, Ukrayna Savunma Bakanlığı ile Devlet Girişimi olan “Devlet Kiev Tasarım Bürosu Luch” arasındaki sözleşme çerçevesinde üretiliyor.

Ukrayna Savunma Bakanı Taran: “Bu gerçekten tarihi bir olaydır çünkü Savunma Bakanlığı’nın savunma sanayi kompleksinin işletmeleriyle ortak amaçlı çalışması nedeniyle Ukrayna kıyılarının korunması, en kısa sürede yeni yeteneklere güçlendirilecek. Neptün bizim için yeni nesil bir silah, Ukrayna’nın kıyı savunmasının geliştirilmesinde askeri anlamda yeni bir kazanım. RK-360MC’nin Deniz Kuvvetleri’ndeki varlığı caydırıcı potansiyeli artıracak ve Azak-Karadeniz bölgesindeki durum üzerinde etkiyi artıracaktır.” dedi.

Ayrıca, RK-360MC sisteminin mevcut bileşenlerinin Ukrayna Deniz Kuvvetleri içindeki savaş görevleri için uygun olduğu belirtildi. Neptün sistemi hareketli bir komuta merkezi, kendinden tahrikli fırlatıcı, nakliye aracı ve bir dizi yer ekipmanlarından oluşmaktadır.

RK-360MTS Neptün, Neptün gemisavar füze, neptün seyir füzesi, Ukrayna seyir füzesi, RK-360MTS

Andriy Taran, ilk prototiplerin gelecekte savaş görevinde kullanılabileceğini ve askeri birliklerinin bir parçası olarak seri üretim 360MC’ye yardımcı olabilecek Neptün tecrübelerinin pratik hazırlığına başlamaya olanak sağlayacağını belirtti.

RK-360MC Neptün

Neptün’ün, yaklaşık 300 kilometre menzile sahip olduğu bilinmektedir. Yaklaşık 150 kilogramlık harp başlığına sahip olan füzenin hızı ise 900 kilometre / saat’tir. Yani füze, 0.72 Mach hızı ile “High Subsonic” sınıfında yer almaktadır. Ukrayna, 2025 yılına kadar 3 NEPTÜN Tümeni oluşturmayı hedeflemektedir. Söz konusu tümenler, Azak Denizi ile Karadeniz’in müdafaası için kullanılacak.

Önerilen İçerik: Ukrayna MİLGEM’i hakkında yeni detaylar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu