Ukrayna’dan Gripen, F-15 ve F-35 açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Sergey Drozdov, Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin SAAB JAS-39 Gripen, Boeing F-15 ve Lockheed Martin F-35A Lightning II planlamasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Sergey Drozdov, “Hava Kuvvetleri 2035 Vizyonu” ismiyle gerçekleştirdiği sunumda önemli açıklamalarda bulundu. Drozdov’a göre Ukrayna Hava Kuvvetleri, ilk aşamada İsveç’ten 4++ jenerasyon JAS-39 Gripen veya ABD’den F-15 savaş uçağı tedariki planlıyor. Gelecek yıllarda ise partnerle gelişen ilişkilerin ardından 5.nesil savaş uçağı F-35 Lightning II’ye geçiş yapılması düşünülüyor.

STM Banner

Şu anda hizmette bulunan uçakların pek çoğunun gelecek on yıl içerisinde emekli edilmesi gerektiğini not eden Drozdov, “Tehditlerle yüzleşen Hava Kuvvetlerimiz değil. Tehditlere direkt olarak devletimiz yüzleşiyor.” dedi.

Ukrayna’nın 2021-2022 arasında yeni savaş uçağı alımı için ihale başlatması bekleniyordu. Ukrayna Hava Kuvvetlerinin 2035 strateji belgesine göre uzun vadede ihtiyaç duyulan savaş uçağı miktarı 72 ila 108 olarak ifade ediliyor. Ukrayna aynı zamanda mevcut MiG-29’larının İsrailli Elbit firması tarafından modernize edilmesini de planlıyor.

Ukrayna MiG-29

Ukrayna Hava Kuvvetleri Komutanı Drozdov, mevcut savunma bütçesinin silahlanma programı için yeterli olmayacağını işaret ederek savaş uçağı filosunun modernize edilmesi için ayrı bir devlet programı kurulması gerektiğini söyledi. Ukrayna Savunma Bakanlığına göre ise kısıtlı mali kaynaklardan dolayı orta vadede dahi alım planı yok.

Ukrayna Dışişleri Bakanı Dmitro Kuleba, dün yaptığı açıklamada “Kırım’ın Kurtarılması ve Yeniden Entegrasyonu Stratejisi”ni kabul ettiklerini duyurmuştu.

Kuleba: “Mesajımız açık, yalnızca dünyayı Kırım’ın bize geri dönmesi için yardım etmeye çağırmıyoruz, aynı zamanda Ukrayna (Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy liderliğinde kendi sistematik çabalarını da gerçekleştiriyor.”

MiG-29

Kuleba, Kırım’ın geri kazanılması için 3 adım olduğunu kaydederek, “İlki bugün onaylanan Strateji, ikincisi Sağlamlaştırma: Kırım Platformundaki partnerlerle ortak gayretlerimiz ve üçüncüsü Sinerji: Kırım’da uluslararası hukukun ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün tekrar sağlanması.” değerlendirmelerinde bulundu.

Ukrayna Hava Kuvvetlerinin envanterinde bulunan savaş uçakları: MiG-29, Su-27, Su-25, Su-24, Su-24MR.

Önerilen İçerik: Oramiral Adnan Özbal Ukraynalı Mevkidaşı ile Görüştü


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu