Ukrayna Rus tanklarını simüle eden hedefleri Javelin ile vurdu

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Ordusu, geçtiğimiz günlerde Donetsk bölgesinde birtakım tanksavar atışları icra etti. Atışlarda kullanılan hedeflerin, Rus tanklarını simüle ettiği görüntülendi.

24 Kasım 2021 tarihli haberimizde; Rusya Federasyonu Ordusu’nun, ana muharebe tanklarının tavan kısmına bazı zırh eklemeleri yaptığını duyurmuştuk. Haberimizde Rusya’nın amacının, tanklarını tepeden (top attack) gelebilecek saldırılara karşı korumak olduğunu belirtmiştik. Halihazırda Ukrayna Ordusu envanterinde bulunan Javelin Tanksavar Güdümlü Füze (ATGM) ve MAM-L/C mühimmatları, zırhlı hedefleri tepe bölgelerinde vurma kabiliyetine sahip olduğu için oldukça etkili mühimmatlar.

STM Banner

Ukrayna Ordusu ise Donetsk bölgesinde, Javelin ATGM ile bazı atış faaliyetleri icra etti. Atışlarda faaliyetlerinde kullanılan hedef platformların, tıpkı Rus Ordusu’nda olduğu gibi tavan kısmında ek zırhlara sahip oldukları görüldü. RPG Ağı’na benzer yapıda olan zırh eklemeleri, tanksavar mühimmatının deliş gücünün düşürülmesi amacıyla kullanılıyor.

Bayraktar ve ANKA tipi SİHA’larda kullanılan Roketsan MAM-L mühimmatı; Suriye, Irak, Libya ve Karabağ bölgelerinde 100’den fazla tankı kullanılmaz hale getirmişti.

Ukrayna Bayraktar TB2
Ukrayna Bayraktar TB2

Ukrayna’nın ABD’den tedarik ettiği ve ilk kez Donetsk bölgesinde kullanıma aldığı Javelin ATGM, hem doğrudan hem de üstten vuruş modlarına sahip bir tanksavar füze olarak öne çıkıyor. Ukrayna’nın şu ana kadar 500 adet Javelin Füzesi ve bu füzelerin kullanımı için 100 adet Fırlatma Ünitesi tedarik ettiği biliniyor.

Son dönemde özellikle Baltık ülkeleri, tanksavar güdümlü mühimmatlara yönelik ilgilerini arttırmış durumdalar. Bunun ana sebebi ise Rus Ordusu’nun harekatlarında zırhlı birliklerin, kritik rol oynuyor olması.

ÖNERİLEN İÇERİK: Litvanya’dan 125 milyon dolarlık Javelin tedariki


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu