Ukrayna hizmet dışındaki Sukhoi Su-24 uçağını kullanıma aldı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukraynalı savunma sanayi firması Ukroboronprom’un bir parçası olan Nikolaev Uçak Onarım Tesisi (NARP), onarımı tamamlanan hizmet dışı durumdaki bir Sukhoi Su-24 tipi savaş uçağını Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne teslim etti.

Ukroboronprom’dan yapılan açıklamaya göre; çalışmalar sonucu, uçağın hasar gören gövde yapısı tamamen değiştirildi. Ardından gerekli test uçuşlarını geçmesi sonucunda onarılan Su-24’ün, Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne teslimatı gerçekleştirildi.

STM Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri’nin ana bombardıman uçağı olan Sukhoi Su-24; her türlü hava koşuluna uygun süpersonik bir bombardıman uçağıdır. Özbekistan, Ukrayna, Suriye, Rusya, Libya, Kazakistan, Irak, İran, Belarus, Azerbaycan, Angola, Cezayir ve Afganistan tarafından aktif olarak kullanılmaktadır.

1939’da kurulan Nikolaev Uçak Onarım Tesisi NARP, havacılık ve deniz ekipmanlarının onarımı üzerine faaliyet gösteren bir Ukrayna devlet kuruluşudur. Günümüzde çeşitli uçak ve motor türlerinin yanı sıra gemi gaz türbinleri ve bileşenlerinin modernizasyonunu ve onarımını gerçekleştirmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: savunmasanayist.com/ukrayna-donanmasi-bayraktar-tb2-hazirliklari/


Kaynak: Ukroboronprom

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu