Ukrayna Türkiye’den ilave Bayraktar TB2 almaya hazırlanıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Vladimir Zelenskiy başkanlığındaki Ukrayna hükümeti, Türkiye’den ilave Bayraktar TB2 tipi Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) sistemi alımına hazırlanıyor.

Ukrayna Silahlı Kuvvetleri için 6 adet Baykar Savunma üretimi Bayraktar TB2 Silahlı İnsansız Hava Aracı ve 200 adet Roketsan üretimi MAM-L mühimmatı tedarikini kapsayan 69 milyon ABD Doları değerinde anlaşma, geçtiğimiz dönemde Ukrayna devletine bağlı savunma ihracatı ajansı Ukrspecexport ile Baykar Savunma arasında imzalanmıştı. Bu kapsamda Baykar Savunma, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne yönelik ilk Bayraktar TB2 SİHA teslimatını ise Mart 2019’da gerçekleştirmişti.

STM Banner

10 Temmuz Cuma günü Ukrayna’ya bir ziyaret düzenleyen Milli Savunma Bakanı Hulusi AKAR, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile de bir araya geldi. Edinilen bilgiye göre Ukrayna tarafı, Türkiye’den ilave Bayraktar TB2 SİHA tedariki konusunda bir talepte bulundu.

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Ruslan Khomchak tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklamada, “Şu anda bir Tugay, Donbas bölgesine – Donbas bölgesi, Ukrayna ile Rusya Federasyonu arasındaki savaşın en çok hissedildiği bir muharebe sahasıdır – konuşlanmadan önce Javelin ile eğitimler icra ediyor. Ben şahsen, savaşçılarımızın bu anti-tank komplekslerini etkili bir şekilde kullanabileceğinden emin olmak istiyorum. Donbas’a giden her tugayda Javelin füzeleri bulunacak. Javelin Füzeleri ile donatılmış tugaylara ek olarak,  hedefe – Rus tankçı birlikleri – yaşatacağımız muharebe yenilgisi için Bayraktar TB2 insansız hava araçlarını da aktif olarak kullanacağız.” ifadelerinde bulunmuştu.

bayraktar Ukrayna

Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Milli İstihbarat Teşkilatı, Katar Silahlı Kuvvetleri, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri ve Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti envanterinde bulunan Bayraktar TB2 SİHA’lardan halihazırda 100 adetten fazla üretilmiş durumda.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Ukrayna askeri teknolojilerde hiç ama hiç de yabana atılacak bir ülke değil. Savunma işbirliği geliştirilmeli daha da. Çekingenlik hiç gereksiz. Birileri ne dermiş, buna karşı söylenecek çok şey var.
    Düsturumuz ” önce vatan”.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu