M60T Tanklarının modernizasyon faaliyetleri tamamlandı

Roketsan-ATMACA-Banner

T.C. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Türk Kara Kuvvetleri envanterindeki M60T tanklarının modernizasyon faaliyetlerinin tamamlandığını açıkladı.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, Fırat Projesi kapsamında modernize edilen M60T tanklarına kazandırılan yeni teknoloji ve kabiliyetleri inceledi. Başkan Demir, ASELSAN’a yaptığı ziyarette, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Prof. Dr. Haluk Görgün ve yetkililerden proje hakkında detaylı bilgi aldı. Fırat Projesi kapsamında modernize edilen bir M60T tankına entegre edilen yeni sistemleri yerinde inceleyen Demir, konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

STM Banner

Savunma sanayiinde yurt dışına bağımlı olunan dönemlerde bu tankın mecburen İsrail’de modernize edildiğini belirten Demir, şu anda bu tankın üzerine o modernizasyonun da ötesinde çok daha fazla unsurlar eklendiğini belirtti. ASELSAN’da yapılan çalışmalarla tankın üzerine tehdit, uyarı, ikaz sistemleri, çeşitli görüntüleme sistemleri, karşı tedbir sistemleri konulduğunu belirten Demir, “Daha da önemlisi dünyada sadece üç ülkede bulunan aktif koruma sistemleri bu tanka yerleştirilmiş durumda. Bu da savunma sanayimizde nereye geldiğimizin çok güzel bir göstergesi. Bu tank şu özellikleriyle dünyada çok az ülkenin başarabildiği bir tank haline gelmiş durumda. Bu, şu anlama da geliyor: Altay tankında kullandığımız ve kullanacağımız bir dizi sistemi burada da uygulamış oluyoruz. Demek ki bu tank kazandığı kabiliyetler ile dünyadaki en kabiliyetli tanklar sınıfına girmiş oluyor” şeklinde konuştu.

Demir sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerek koruma sistemleri gerek uyarı sistemleri, özellikle zırhın da ötesinde kullandığı aktif koruma sistemlerinin yanında atış kontrol sistemleriyle, idare sistemleriyle beraber bir modern tankın önünde duruyoruz. Türkiye’nin kullandığı daha önce envanterinde olan eski tankların bile modernize edilerek çok kabiliyetli hale getirilmesiyle ilgili bir süreci yaşıyoruz. M60 tankının yanında envanterde bulunan Leopard tanklarının da modernizasyon işlemi devam ediyor. Bu modernizasyon işlemi sırasında bazı unsurların, mesela zırhın dışarıdan temini ile ilgili yapılan çalışmalarda, orada temin süresiyle ilgili verilen takviminden çok daha kısa sürede geliştirilme yapıldı, bu tanklarda uygulandı. M60’ların takibi olarak Leopardlar da paralel olarak modernize edilmeye devam edilecek. Böylece bir taraftan Altay tankımızın seri üretim çalışmaları sürer iken bu tanklarımız da modernize edilerek dünyada en kabiliyetli tanklar sınıfına girmiş olacak. Bu konuda emeği geçen bütün çalışanlara teşekkür ediyoruz. ASELSAN’a, TÜBİTAK SAGE’ye, ROKETSAN’a, diğer savunma sanayii şirketlerimize, araç yapan, tank yapan zırhlı araç üreten şirketlerimizin hepsine teşekkür ediyoruz. Ve bu hızla inşallah çok daha iyi ürünler piyasaya sürmelerini, ordumuzun envanterine vermelerini bekliyoruz, hayırlı olsun diyoruz.”

FIRAT PROJESİ

Fırat Projesi, Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterinde bulunan ana muharebe tanklarının tanksavar tehditlerine ve terör unsurlarına karşı daha etkin korunabilmesi ve mevcut sistemlere ilave yetenekler kazandırılması amacıyla Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından Mayıs 2017’de başlatıldı. Proje kapsamında 169 adet M60T tankının modernizasyonu Aselsan tarafından gerçekleştirildi. Envanterdeki tüm M60T tankları M60TM konfigürasyonuna yükseltildi. Söz konusu tank entegrasyon faaliyetleri sınır bölgelerimizde SSB, Kara Kuvvetleri Komutanlığı ve Aselsan personelinin büyük özverileriyle gerçekleştirildi.

Proje Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonları devam ederken ivedilikle hayata geçirildi ve modernize edilen tanklarımız ordumuzun kullanımına sunuldu. M60T modernizasyonu kapsamında dünya üzerindeki en modern tanklardan biri elde edildi. Tankların gerek yakın-orta mesafe atış kabiliyeti, gerek yakın-uzak mesafe beka ve savunma yetenekleri gerekse de tankın ve personelin idamesine yönelik yetenekler üst seviyelere çıkarıldı.

m60
PULAT AKS entegre edilmiş M-60TM Tankımız, Suriye sokaklarında

Barış Pınarı, Zeytin Dalı ve Fırat Kalkanı Operasyonu’na katılan tankçı personel tarafından ASELSAN modernizasyonu sonrasında tankların ATGM tanksavar füzelerine karşı çok büyük bir başarı sağladığı ve aynı zamanda meskun mahalde tankların operasyonel yeteneklerinin arttırıldığı bildirildi. Modernizasyonu gerçekleştirilen tanklar halen aktif olarak görevlerine devam ediyor.

M60T tanklarının M60TM konfigürasyonuna modernize edilmesi sırasında tank üzerine aşağıdaki sistem entegrasyonları gerçekleştirildi:

 • Lazer Uyarı Sistemi
 • Uzaktan Komutalı Silah Sistemi
 • Teleskopik Periskop Sistemi
 • Konum ve Yönelim Tespit Sistemi
 • Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi
 • Tank Sürücü Görüş Sistemi
 • Koruma Astarı
 • İklimlendirme Sistemi
 • Yardımcı Akım Sistemi
 • PULAT Aktif Koruma Sistemi

Kaynak: SavunmaSanayiST.com (Basın Bülteni)

  Sarsılmaz

3 Yorum

 1. Türkiye cumhuriyet tarihi boyunca yeni tanka sahip olamadı şimdiye kadar. Hep en az bir nesil geriden, hep başkalarının emekli ettiği hibe ettiği ve elden çıkardıkları. Sorun değil. Zaten imkanlarımız belli. Bu yenileştirmeyi çok önemli buluyorum. Öte yandan elimizdeki tank sayısı binlerle ifade ediliyor. Fakülteyi bitirip doktor çıkan bir daha pek kitap açmaz. Harbiye’yi bitiren subay
  görevini yapıp terfiini bekler. Elbet kurmaylar arasında zehir gibi olanlar da var. Konumuz tank, bunu
  kime karşı kullanacağımız, kaç tane olması gerektiği önemli. Bu iş sadece askere bırakılamaz. Karar makamı bu konuyu iyi bilmesi gereken sivillerdir. Paramız herşeye yetmez, optimal harcamak zorundayız. Haberinizde bir nokta eksik mesela : M60 TM kaç tankımız oldu ? Pulat dediğiniz Ukrayna Zaslon bazlı teknoloji mi ? Daha birkaç sorum var. Yorumumu yayınlamasanız da kabul. Dertleşmek istedim. Ülkemin ve ordumun en önde olmasını isterim.

  1. İsrail 170 adet M60 tankını modernize ederek M64T seviyesine çıkardı. Şu an tekrar ilave özellikler kazandırmak için modernize edilen bu tanklar M60TM olarak güncellendi. Akabinde de leoparların modernizasyonu başladı..

 2. İsrail 170 adet M60 tankını modernize ederek M60T seviyesine çıkardı. Şu an tekrar ilave özellikler kazandırmak için modernize edilen bu tanklar M60TM olarak güncellendi. Akabinde de leoparların modernizasyonu başladı..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu