Ukrayna’da HARM Füzesi Apartmana Çarptı

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna Hava Kuvvetleri tarafından kullanılan AGM-88B HARM Anti-Radyasyon Füzesi, iddialara göre hedefini kaçırdı ve Ukrayna’da bir apartmana çarptı.

Ukrayna silahlı kuvvetleri tarafından kullanılan Amerikan yapımı Anti Radyasyon HARM füzesi, Eylül ayında Ukrayna’nın doğusunda üç sivili yaraladı. Bölge sakinlerine ve olay yerinden çıkan enkazlara göre, bu durumun ABD tarafından sağlanan silahların dokuz aylık çatışmada sivil kayıplarla bağlantılı olduğu nadir bir durum olarak değerlendirildi.

STM Banner

Bir savaş uçağından radar ve hava savunma sistemleri gibi yer hedeflerine ateşlenen AGM-88B HARM füzesi, Ukrayna’nın doğusundaki Kramatorsk şehrinde bir apartmana çarptı. Bahsi geçen şehir, Ukrayna’nın Donbas bölgesine bağlı ve bir sanayi şehri. Bu sebeple Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana sürekli füze ve topçu saldırılarına sahne olan bir şehir.

Görgü tanıkları füzenin çarptığı dairenin boş olduğunu ama bitişiğindeki dairedeki oturanların enkaz parçaları ile yaralandığını aktarıyor. Füzenin boş bir daireye çarparak kimseyi canından etmemesi bir şans olarak nitelendiriliyor.

AGM-88-HARM-2
Ukrayna’da Kullanılmış Olan HARM Füzesi

Rusya son dönemde Ukrayna’ya karşı hava harekatlarını artırdığı için Ukrayna’nın Hava Savunma ve Anti Radyasyon Füzelerini ateşleme sıklığı yükselmiş durumda. Ayrıca ABD’nin Ukrayna’ya teslim ettiği HARM füzelerinin büyük bir çoğunluğunun raf ömrünü doldurmuş olduğu sahada çekilmiş görsellerden biliniyor. Söz konusu görseller, ABD’nin Ukrayna’ya sevk ettiği HARM Füzeleri’nin en az 30 yaşında olduklarını gösteriyor. HARM Füzesi’nin raf ömrünün 15 yıl olduğu göz önüne alındığında, Ukrayna’da kullanılan füzelerinin arıza oranlarının yüksek olma sebebi de ortaya çıkıyor.

Geçtiğimiz günlerde ise Ukrayna’ya sınır olan Polonya’ya bağlı bir köye füze parçaları düşmüş, 2 sivil yaşamını yitirmişti. Polonya’ya düşen füzenin ilk etapta Rusya’ya ait bir füze olduğu üzerinde durulmuş, lakin ilerleyen saatlerde Ukrayna’ya ait bir Hava Savunma Füzesi olduğu anlaşılmıştı.

ÖNERİLEN İÇERİK: ANALİZ | Ukrayna’nın Hava Savunma Füzeleri Nasıl Polonya’yı Vurdu?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, NYT

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu