Filipinler’e 2 Atak Daha Teslim Edildi

Roketsan-ATMACA-Banner

İlk T129 ATAK Taarruz Helikopteri ihracatını Filipinler’e gerçekleştiren TUSAŞ, iki helikopteri daha test süreçlerini tamamlayarak Filipinler’e gönderdi.

Mart 2022’de iki adet T129 ATAK helikopterlerini Filipinler’e teslim ederek teslimatlara başlayan TUSAŞ, iki adet T129 ATAK helikopteri teslimatı daha gerçekleştirilerek Filipinler’e teslim edilen toplam helikopter sayısını 4’e çıkartmış oldu. Son teslim edilen helikopterlerin Filipinler Hava Kuvvetleri tarafından kabul testleri başladı. Testlerin 3 Aralık 2022 tarihine kadar tamamlanması hedefleniyor.

STM Banner

Yaklaşık 280 milyon ABD Dolar bedeli olan sözleşme kapsamında, Filipinler Hava Kuvvetlerine toplam altı adet T129 ATAK teslimatı gerçekleştirecek olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii, kalan iki helikopterin teslimatını ise 2024 yılı içinde gerçekleştirecek.

Filipinler-ATAK
Filipinler-ATAK

Ayrıca ATAK ihracatı ile birlikte Roketsan üretimi bazı füze sistemleri de Filipinler’e ihraç edilmiş oldu. TUSAŞ tarafından ikinci paket ATAK helikopteri satışı kapsamında Filipinler tarafına taslak fiyat teklifi verildiği ve görüşmelere başlandığı da biliniyor.

T129 ATAK Helikopteri

T129 ATAK; 500 adet 20 milimetrelik top mühimmatı, 16 adet Roketsan CİRİT Füzesi, 8 adet L-UMTAS veya UMTAS Füzesi, 8 adet Stinger Füzesi veya 76 adet 70 milimetrelik roketle teçhiz edilebilmektedir.

Helikopter gücünü, her biri 1.373 shp’lik iki adet LHTEC-CTS800-4A Turboşaft Motoru’ndan almaktadır. Azami 281 km/sa hıza ulaşabilen helikopter; 3 saat havada kalış süresine, 537 kilometre menzile ve 15.000ft irtifa tavanına sahiptir.

T129 ATAK FAZ-II
T129 ATAK FAZ-II

Şu ana kadar ihracat ile birlikte 77 adet ATAK helikopteri üretilmiştir. T129 ATAK, halihazırda Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından 73 helikopter aktif olarak kullanılmaktadır. Filipinler de kabul testlerinin ardından envanterindeki ATAK sayısını 4’e yükseltmiş olacak.

Filipinler’e ilaveten Türkiye, Pakistan ile de T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopteri ihracatına yönelik bir anlaşma imzalamıştır. Pakistan’a yönelik 30 adetlik T129 ATAK ihracatı ise ABD’nin motor konusundaki ihracat izinlerini henüz vermemesi sebebiyle beklemektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: T129 ATAK Filipin Hava Kuvvetleri’ne Kabul Edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, AA

 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu