Ukrayna’dan 600 milyon dolarlık Mark VI siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD Dışişleri Bakanlığı, Ukrayna Hükümetine 16 adet Mark VI Devriye Botu ve ilgili ekipmanların satışını içeren olası bir yabancı askeri satışı (FMS) onaylama kararı aldı.

Edinilen bilgiye göre söz konusu satış; 16 adet Mark VI Devriye Botunu, 32 adet MSI Seahawk A2 Silah Sistemini, 20 adet Elektro-Optik Kızılötesi Radar (FLIR) sistemini, 16 adet dost-düşman tanımlama sistemini (IFF), 40 adet MK44 topunu ve ilgili birtakım ekipmanlar ile teknik hizmetleri içeriyor. Ana yüklenicinin SAFE Boats International olacağı söz konusu satışın tahmini toplam maliyetinin 600 milyon ABD Doları olması bekleniyor.

STM Banner

Konuyla ilgili olarak ABD makamlarınca yapılan açıklamada, “Önerilen satış; modern, hızlı, kısa menzilli bir gemi sağlayarak Ukrayna’nın mevcut ve gelecekteki tehditleri karşılama yeteneğini artıracak. Ukrayna gemileri, karasularını daha iyi savunmak ve deniz çıkarlarını korumak için kullanacaktır. Ukrayna bu ekipmanı silahlı kuvvetlerine adapte etmekte zorlanmayacak.” ifadelerine yer verildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu