Fransa: Türk savaş gemileri, gemimize radar kilidi attı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa Savunma Bakanlığı, Türk Deniz Kuvvetleri’ne bağlı savaş gemilerinin, Akdeniz’deki NATO misyonuna katılan bir Fransız savaş gemisine radar kilidi attığını iddia etti.

AFP’ye göre Fransız Deniz Kuvvetleri’ne ait bir savaş gemisi, Libya’ya silah taşıdığından şüphelendikleri bir kargo gemisini aramaya teşebbüs ettiler. Buna müteakiben Türk savaş gemileri, iddiaya göre Fransız savaş gemilerine üç kez radar kilidi attı ve füze angajmanına hazırlandı.

STM Banner

Fransız Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Bunu son derece ağır bir mesele olarak görüyoruz ve bir müttefikin bu davranışını, NATO komutası altında NATO görevinde bulunan bir NATO gemisine karşı yaptığını kabul edemeyiz.” dedi.

ARKAPLAN

Fransız makamları tarafında öne sürülen “Türk savaş gemileri, savaş gemimize üç kez radar kilidi attı” şeklindeki iddianın doğru olmadığı ve bunun bir dezenformasyon olduğu tahmin edilmektedir. Fransız makamlarının kast ettiği “radar kilidi” ifadesi, büyük ihtimalle bölgedeki Türk savaş gemilerinde bulunan radar sistemlerinin yayın yapmak sureti ile Fransız savaş gemisini aydınlatmasıyla karıştırılmaktadır.

Radar aydınlatması, platformun yakınındaki dost/düşman unsurları tespit edilmesi ve deniz resminin oluşturması için yapılmak zorunda olan bir eylemdir.

Önerilen İçerik:

Yunan savaş gemisi Türk kargo gemisini önlemeye çalıştı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Amacınız ne. NATO müttefiki olduğunu söyledi. Ama Libyaya silahlar taşıyan BAE Mısır Rusya Suudi Arabistan,a bişe demiyor. Git Rusya’ya önleme yap. Türk savaş gemilerini görmesine rağmen nabzını yokluyor. İtalya ile bu işi ortaklaşa yapıyoruz. Fransa Mısır Yunanistan Bae havasını alır. Putin,de uçun birini alir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu