Ukraynalı komutandan Fransız AMX-10 itirafı

Roketsan-ATMACA-Banner

Fransa tarafından bu yıl Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilen AMX-10 Zırhlı Keşif Araçlarının -hafif tank olarak da geçmekte- Ukrayna’nın karşı saldırısında pek iyi performans göstermediği belirtiliyor. Ukraynalı Komutanlara göre aracın zırh kalınlığı, oldukça ince.

Binbaşı Spartanets mahlas adını kullanan Ukrayna 37. Deniz Piyade Tugayı’ndaki bir taburun komutanı, Fransız üretimi AMX-10 Hafif Tanklarının Donetsk bölgesindeki konuşlandırmaları sırasında muharebe alanındaki gözlemlerini anlattı.

STM Banner

Spartanets, AMX-10’lar için “Hafif zırhları nedeniyle ateş desteği için kullanılıyorlar. Silahları iyi, optikleri çok iyi. Ama ne yazık ki hafif zırhları onları karşı saldırı için uygunsuz kılıyor.” dedi.

Ocak ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, AMX-10’ların Ukrayna’ya teslim edileceği sözünü vermiş ve 4 ay sonra ilk araç muharebe sahasında görülmüştü. Toplamda, 40 adet AMX-10’un Ukrayna’ya teslim edileceği açıklanmıştı.

Binbaşı Spartanets’e göre; ağır topçu saldırılarının damgasını vurduğu bu yüksek yoğunluklu savaşta, AMX-10’ların ince zırhları büyük bir dezavantaj. Binbaşı, AMX-10’ların zırhının 152mm top şarapneline bile dayanamadığını belirtti.

AMX-10

Binbaşı’ya göre bir AMX-10, içerisindeki 4 kişilik mürettebatıyla birlikte yakınlarına düşen bir 152mm obüs topunun şarapneli ile imha oldu. Ukraynalı subay, “Aracın yanında bir top patladı, şarapneller zırhı deldi ve araçtaki mühimmat patladı. Dört kişilik mürettebat maalesef içeride kaldı; zırhlı araçta öldüler.” dedi.

Binbaşı’ya göre AMX-10’lar ayrıca aktarma organları açısından da oldukça sıkıntılı. Araçlar çamurlu toprak yollarda ilerlemekte güçlük çekiyor.  Binbaşı, “Bu araçları (saldırıya) imha edilmek üzere göndermek (…) anlamsız çünkü bu, esas olarak mürettebat için büyük bir risk” dedi.

AMX-10RC’nin “daha ağır silahlara sahip muharebe tanklarına karşı savaşmak için” tasarlanmadığını da sözlerine ekledi ve zırhının “modern savaş alanındaki tüm tanksavar silahlarıyla” başa çıkamayacak kadar zayıf olduğuna işaret etti.

Bazı kaynaklara göre AMX-10’lar karşı saldırıdaki yüksek risklerinden dolayı cephe gerisine çekilmeye başlandı. AMX-10 kullanan tugayların araçları tasarım amaçlarına uygun olan keşif görevlerinde kullanmaya başlayacağı belirtiliyor. Karşı saldırıda ise ana muharebe tanklarının daha çok yer edinmesi bekleniyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna-Rusya savaşında Storm Shadow füzesi izleri


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, Euronews

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu