Ukrayna’ya Yeni Mühimmat: JDAM-ER ilk kez görüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna’ya JDAM-ER mühimmatı sevk edildi. Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçağı, JDAM-ER mühimmatı ile ilk kez görüntülendi.

NATO üyeleri, Ukrayna’ya yönelik silah ve teçhizat desteğini sürdürüyorlar. Ukrayna’ya son olarak JDAM-ER mühimmatı sevk edildi. Ukrayna Hava Kuvvetleri’ne ait MiG-29 savaş uçağının kanat altında, JDAM-ER ilk kez görüntülendi.

STM Banner

MiG-29 savaş uçağına entegre edilen JDAM-ER mühimmatlarına, “Şan olsun Ukrayna’ya ve Tanrı Amerika’yı korusun” ile “Desteğiniz için teşekkürler.” yazıldı. Öte yandan ABD, daha önce de Ukrayna’ya HARM Anti-Radyasyon Füzesi sevk etmişti.

JDAM-ER

Mark serisi genel maksat bombalarını akıllı hale getirmek üzere tasarlanan JDAM, Türkiye’nin de aralarında bulunduğu birçok NATO ülkesi tarafından kullanılmaktadır. JDAM mühimmatına kanat entegre edilmesiyle ortaya çıkan JDAM-ER ise JDAM’a göre çok daha uzun menzile sahiptir.

JDAM-ER-2

JDAM-ER, GPS veya INS (İnertial Navigation System) tabanlı navigasyon sistemlerini kullanarak hedeflerin hassas bir şekilde vurulmasını sağlıyor. Hem sabit hem de hareketli hedeflere karşı kullanılabilen JDAM-ER’in en büyük avantajı ise hava savunma sistemlerinin angajman menziline girmeden onları imha edebilmesi. Ukrayna tarafından da daha çok bu amaçla kullanılacağı tahmin ediliyor.  JDAM-ER’in yaklaşık 70 kilometre menzile sahip olduğu iddia ediliyor.

Türkiye tarafından geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti (KGK)’nin 100+ kilometre menzile sahip olduğu dikkate alındığında; JDAM-ER, daha yüksek menzile sahip olabilir.

Sovyet döneminde geliştirilen MiG-29 savaş uçağına, NATO standardındaki JDAM-ER mühimmatının nasıl entegre edildiği henüz bilinmiyor. Ancak daha önce de Ukrayna’nın MiG-29 ve Su-24 savaş uçaklarına, HARM ve Storm Shadow füzelerinin entegrasyonu gerçekleştirilmişti. Bu kapsamda ABD ve Ukrayna’nın, Sovyet dönemi uçaklarına NATO mühimmatlarının entegrasyonu için bir GPS/INS kullanım kiti geliştirdiği tahmin ediliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu