Umman Denizi’nde MiG-29 kazası

Roketsan-ATMACA-Banner

26 Kasım Perşembe günü INS Vikramaditya Uçak Gemisi’nden kalkış yapan Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait MiG-29K tipi savaş uçağı, Umman Denizi’ne düştü.

Edinilen bilgiye göre; 26 Kasım Perşembe günü saat 17:00 sularında gerçekleşen olayda, uçakta bulunan pilotlardan birisi hayatını kaybetti. INS Vikramaditya Uçak Gemisi Görev Gücü tarafından diğer pilotun bulunması için başlatılan arama/kurtarma çalışmaları ise henüz bir sonuç vermedi. Umman Denizi’ne çakılan uçağın düşüş sebebinin belirlenmesi için Hindistan Donanması tarafından bir soruşturma başlatıldı.

STM Banner

Hatırlanacağı üzere; Kasım 2019’da da Hindistan’ın Goa eyaletinin Dabolim kentinde bulunan INS Hansa Askeri Hava Üssünden rutin eğitim uçuşu sebebiyle kalkış yapan Hindistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na ait MiG-29K tipi savaş uçağı, motor arızası sebebiyle düşmüştü. Hindistan Donanmasına göre söz konusu uçağın düşüş sebebi, motorun kuş çarpması sonucu yanmaya başlamasıydı. Uçuş esnasında uçakta bulunan iki pilot, fırlatma kolunu çekerek uçaktan güvenli bir şekilde ayrılmıştı

Hindistan’ın 2.2 milyar dolar bedeli ile tedarik ettiği 45 adetlik MiG-29K savaş uçağı filosu, şu anda donanmanın tek uçak gemisi olan INS Vikramaditya’da faaliyet gösteriyor. Bu uçaklar gelecekte, Hindistan’ın ilk Yerli Uçak Gemisi Vikrant’a konuşlanacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu