Airbus’a 31 adet NH90 Sea Tiger siparişi

Roketsan-ATMACA-Banner

Alman Deniz Kuvvetleri, gemi indirme operasyonları için Airbus’a 31 adet NH90 Sea Tiger helikopteri siparişinde bulundu. Sözleşme, 26 Kasım 2020 tarihinde imzalandı.

Edinilen bilgiye göre; tedarik edilecek NH90 Sea Tiger helikopterleri, Alman Donanması envanterine 1981 yılında giren Sea Lynx Mk88A helikopterlerinin yerini alacak. Sea Tiger helikopteri, su üstü ve denizaltı savunma harbi görevlerini yerine getirmek üzere; aktif daldırma sonarı, pasif sonar şamandıraları, füzeler ve torpidolar ile donatılacak. Helikopterlerin, 2025 yılında teslim edilmesi planlanıyor.

STM Banner

Şu ana kadar altı farklı ülkeye teslim edilen deniz konfigürasyonundaki (Sea Lion) 100 adet NH90 helikopteri; arama, kurtarma ve askeri operasyonlarda 70.000 uçuş saatini tamamladı. Halihazırda dünya çapında 270.000 saatin üzerinde uçuş icra etmiş 430 adet NH90 helikopteri aktif görev yapıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

2 Yorum

  1. Acaba bir deniz helikopterini diğerlerinden farklı yapan hangi özellikler ? Aklıma sadece pallerin ve gövdenin deniz suyundaki tuza karşı bir şekilde daha mukavim yapılması geliyor. Öyle midir ? Başka
    hangi özellikler olabilir ?

    1. merhaba en büyük farklı deniz üstü rüzgarlara karşı daha stabil olmasıdır. özellikle kuyruk rotorları normal tasarlanmış bir helikopterdekine göre çok daha fazla güç sağlamaktadır. ağırlık kuvvet kazançları nedeniyle daha hafif ve daha yüksek torklar üreten motor ve mekanik güç grubuna sahiptir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu