Fas’tan 612 adet Javelin füzesi siparişi: 260 milyon dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

Fas, ABD’den 612 adet Javelin FGM-148F Tanksavar Füzesi tedarik edecek. ABD Dışişleri Bakanlığı, 260 milyon dolarlık satışı onaylama kararı aldı.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Javelin FGM-148F Omuzdan Atılan Tanksavar Füzesi (MANPATS) tedarikiyle ilgili olarak Fas’a yaklaşık tahmini değeri 260 milyon dolar olan bir yabancı askeri satışı onaylama kararı aldı. Satış kapsamında ana yüklenici, Lockheed Martin ve RTX Corporation iştiraki Javelin Joint Venture olacak.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre bahsi geçen satış, 612 adet Javelin FGM-148F füzesi ve 200 adet Javelin Hafif Komuta/Fırlatma Ünitesi (LWCLUs) tedarikiyle destek, lojistik ve eğitim hizmetlerini kapsıyor. Satış kapsamında eğitim faaliyetleri, ABD’de gerçekleştirilecek.

Halihazırda Fas Ordusu envanterinde tanksavar kategorisinde; 9K11 Malyutka (RS-AT-3 Sagger), HJ-8L, M47 Dragon, Milan ve TOW füzeleri bulunuyor.

Javelin ATGM
Javelin ATGM

FGM-146 Javelin Füzesi

FGM-148 Javelin füzesi, en tehlikeli anti-tank füzelerindendir. Çünkü bu sistem; lançerdeki füzeyi, tankların ve zırhlı araçların en zayıf ve kritik bölgelerinden birisi olan tavan kısmına gönderebilmekte, çok ince bir zırh ile karşılaştığı için de delip geçebilmekte ve hedefini imha etmektedir. 800mm’ye kadar zırh delebilen sistem, 2.5 kilometre menzile sahiptir. Sistem, birçok ülke tarafından kullanılmaktadır.

KARAOK Tanksavar Füzesi sessizliğini iddialı şekilde bozdu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu