UV Tabanlı Füze İkaz Sistemi Yerlileştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

ASELSAN, UV Tabanlı Füze İkaz Sistemi’nin yerlileştirme çalışmalarını tamamladı. Artık sistemin kritik bileşenleri de yerli olarak üretiliyor.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) helikopter platformlarını IR güdümlü füze tehditlerine karşı korumak için ikaz bilgisi üreten bir elektro-optik sistem olan UV Füze İkaz Sisteminin (UV-FİS) ilk üretimleri yurt dışından teknoloji transferi ile ASELSAN’da yapılmıştı.

STM Banner

Proje kapsamında 2007 yılından beri mühendislik iyileştirme, üretim, test ve bakım onarım faaliyetleri yürütüldü. Türk Ordusunda geniş kullanım alanı bulan sistem, Şili ordusu helikopterleri için de tercih edildi.

Sensör birimi bünyesinde bulunan bileşen ve takımların önemli bir kısmı yerli olarak üretilmesine karşın foto-dedektör ve optik filtre gibi kritik bileşenler sadece yurt dışından temin edilebilmekteydi. 2017 yılı içinde ASELSAN iç kaynakları kullanılarak kritik bileşenlere yönelik yerlileştirme çalışmaları başlatıldı.

T129-ATAK

Kasım 2020’de optik filtrelerin millileştirmesi tamamlandı. Daha sonra Şubat 2022 tarihinde milli foto-dedektör takımı barındıran sensör biriminin fabrika kalifikasyonu, Haziran 2022’de Ankara-Temelli’de gerçekleştirilen helikopter uçuş testleriyle de platform kalifikasyonu tamamlandı.

Tamamen yerli ve milli oldu

Temmuz 2022’de yüzde 100 yerli optik ve foto-dedektör takımı ile tamamen millileştirilmiş ilk füze ikaz sistemlerinin TSK’ya teslim edilmek üzere üretimleri tamamlandı. UV-FİS millileştirme çalışmaları neticesinde; UV filtre kaplaması, CMOS dedektör tasarımı ve UV Füze İkaz Sistemi tasarımı konularında önemli bir bilgi birikimi ve altyapı kazanıldı. Bu sayede tamamen milli ve özgün yapıda, uluslararası piyasada rekabet gücü yüksek yeni sistemlerin geliştirme çalışmalarına da başlandı.

ÖNERİLEN İÇERİK: M60TM’ler İçin TİYK-M60T Modernizasyonu Başlıyor


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu